İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Patent İhlali İddiasıyla Qualcomm’a Dava Açtı!

Reuters, Apple ve LTE çip üreticisi Qualcomm arasındaki devam eden yasal mücadelede Apple’ın Qualcomm’a karşı yeni bir dava açtığını söylüyor. Davanın birçok Android cihazında kullanılan Snapdragon yongalarının Cupertino’ya ait patentleri ihlal ettiği gerekçesi açıldığı belirtiliyor.

teknik destek

Dava, Qualcomm’un ABD’de iPhone ve iPad ithalatının yasaklanmasını talep etmesinden sonra Apple’ın şirkete karşı bir misillemesi olarak yorumlanıyor. Qualcomm, Apple’ın altı patentini ihlal ettiğini iddia ediyor ve Apple bu iddiaları reddederek, Qualcomm’un patentlerinin geçersiz olduğunu söylüyor.

Apple, Qualcomm’un açtığı davaya itiraz ederek, davanın seyrini değiştirecek adımlar attı. Cupertino devinin Qualcomm’a karşı açtığı misilleme davasında, Qualcomm’un en az Apple’a ait sekiz patenti ihlal ettiği bilgisi yer alıyor. Patentlerin, iPhone ve iPad’lerin uyku ve uyandırma fonksiyonlarının minimum güç tüketimi sağlanması için olduğu da gelen bilgiler arasında.

Apple, özellikle Qualcomm’un Snapdragon 800 ve 820 işlemcilerinin (Samsung ve Google akıllı telefonlarında kullanılan) patentlerini ihlal ettiğini iddia ediyor. Apple, açtığı davada yalnızca Qualcomm’u işaret ediyor.

Ocak ayında ABD Federal Ticaret Komisyonu, Qualcomm’un rekabete aykırı patent lisanslaması yaptığı konusunda şikayetçi oldu ve bunu takiben Apple, Nisan ayında Qualcomm’un haksız telif ücretleri talep ettiğini gerekçe göstererek şirkete 1 milyar dolarlık dava açtı. Yaz boyunca, Qualcomm ile Apple’ın birbirine karşı yasal mücadelesinin şiddetlendiğini gördük ve son olarak Qualcomm’un iPhone ve iPad ithalatının yasaklanmasını talep ettiği davayı açması işin boyutunu değiştirdi. Şimdi de Apple’ın Qualcomm’a karşı ciddi iddialarla yeni bir yasal mücadele başlattığını görüyoruz.

teknik destek