İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Performansı Intel Çipiyle Eşit Tutmak İçin iPhone 7 Qualcomm Modeminin Hızını Sınırlıyor

iPhone 7 indirme hızlarıyla ilgili bir takip raporu, Apple’ın, Intel’in yeni iletişim paketini çalıştıran AT & T / T-Mobile sürümleriyle pariteyi korumak için Qualcomm modemleriyle Verizon / Sprint birimlerinin performansını gerçekten kısıtladığını doğruluyor.

teknik destek

Bloomberg, Cuma günü Apple’ın AT & T ve T-Mobile kablosuz ağlarında kullanılmak üzere üretilen daha yavaş Intel modemlerinin performansına uyması için Qualcomm LTE çiplerini kasıtlı olarak yavaşlattığı söylediğinde küçük bir tartışmaya yol açmıştı.

Konuyla yakından ilgili kaynaklar, Re / Code sitesinin Apple bu konudaki stratejisi ile ilgili tahmini doğruladı ve Qualcomm modemlerini sınırlama kararının muhtemelen iPhone 7 serisinde birliktelik gereksiniminden kaynaklandığını belirttiler.

iphone7-tasarimi

Raporda, akıllı telefon üreticilerinin sıklıkla farklı tedarikçilerin bileşenlerini kullanmalarının piyasa dengesini korumak ve parça fiyatlarını istikrarlı tutmak amacından kaynaklandığını belirtiyor. Apple çoğunlukla kendi iç standartlarına ve tasarımlarına göre inşa edilmiş iPhone bileşenlerini sipariş ederken LTE modem gibi diğer karmaşık ürünleri de endüstri tedarikçilerinden satın alıyor.

Sonuç olarak, aynı amaca hizmet eden bir çift bileşen farklı performans metriklerine sahip olabilir. Qualcomm ve Intel tarafından yapılan LTE yongaları için (Samsung ve TSMC işlemcilerinde olduğu gibi ) bu durum söz konusu. Verizon / Sprint iPhone 7 modellerinde kullanılan Qualcomm X12 modem, saniyede 600 megabite, AT & T / T-Mobile’daki Intel XMM 3360 ise saniyede 450 megabite ulaşabiliyor. Bu fark kullanıcıların tepkilerine sebep oluyor.

Twin Prime’tan gelen testler, kağıt üzerindeki istatistiklere aykırı görünüyor; Firmaya göre Qualcomm, iPhone 7’nin Intel sürümünden biraz daha hızlı olmasını sağladı. Bununla birlikte Twin Prime, Qualcomm X12 yongasının aynı zamanda Samsung Galaxy S7’de de kullanıldığını kaydetti. Fakat S7’de kullanılan modem, Verizon / Sprint iPhone 7’den iki kat daha hızlı.

Re / Code’un belirttiği gibi, Apple’ın Qualcomm’un yongasını kısıtlama kararı büyük olasılıkla tedarik zinciri yönetiminin bir fonksiyonu. Ayrıca, rekabet eden ağlarda aynı telefonu farklı performans özellikleriyle pazarlamak iPhone’un kullanıcı deneyimine zarar verebilir.

Doğrulanmamasına rağmen Apple, Qualcomm çipini yavaşlatmak için güç tüketimi endişelerini de göz önüne alıyor olabilir. Apple, geçen yıl yaşanan Samsung ve TSMC çipi konusunda başı ağrıdığı için Qualcomm modem konusunda böyle bir strateji izlemiş gibi görünüyor.

teknik destek