Apple, Qualcomm ile Olan İşbirliğini Sonlandırmaya Hazırlanıyor!

apple ve qualcomm

Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, Qualcomm ile artan yasal mücadelesini takiben 2018 yılındaki iPhone ve iPad modellerini Qualcomm LTE yongaları olmadan tasarlamaya başladı. Apple, Qualcomm’un yongaları yerine yalnızca Intel’in modemini ve belki de MediaTek’in yeni nesil yongalarını cihazlarında kullanmayı düşünüyor olabilir.

teknik destek

Qualcomm’un kendisine ait olan LTE yongalarını iPhone ve iPad prototiplerinde Apple’ın test etmek için kullanması gereken yazılımın kullanılmasını engellediği iddia ediliyor.

Wall Street Journal’ın kaynakları, Qualcomm’un Apple’a dava açmasının ardından Qualcomm’un Apple’ın yeni cihazlarında geliştirme yapmak için test yazılımını paylaşmayı bıraktığını ve ancak Qualcomm’un yeni nesil iPhone için uygun çipi test ettiğini iddia ediyor.

Apple, Qualcomm’un modem çiplerini cihazlarında uzun yıllar kullanıyor ancak geçen yıl iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da Intel modem yongalarının kullanmasıyla tedarikçilerde çeşitlenme başladı ve iPhone 8 ve iPhone 8 Plus hem Intel hem de Qualcomm çipleri kullanıldı.

The Wall Street Journal’a göre, Apple’ın 2018 yılında duyuracağı cihazlarında Qualcomm’un çiplerini kullanmama planında değişiklik olabilir. Apple’ın Qualcomm’a olan bu agresif tavrı şirketin kendisine haksız lisans ücreti çıkarmasından kaynaklanıyor ve Qualcomm bu iddiayı reddetiyor. Apple’ın bir diğer iddiası ise Qualcomm’un lisans ücretlerini kendisine karşı oldukça üst düzeyde tuttuğu yönünde.

Tüm bunlarla birlikte Qualcomm, Apple’a karşı birkaç patent ihlali davası açtı. Qualcomm, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonundan bazı iPhone ve iPad modellerinin ithalatını engellemelerini istedi ve Çin’de iPhone’ların üretilmesinin engellenmesini ve satışların engellenmesini talep etti.

müşteri hizmetleri