Şimdi yükleniyor

Apple Qualcomm Savaşında Beklenmedik Gelişme

apple-qualcomm-savasinda-beklenmedik-gelisme

Apple Qualcomm Savaşında Beklenmedik Gelişme

Son Güncelleme tarihi 13 Mayıs 2018 by

teknik destek

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran Apple – Qualcomm hukuk savaşında beklenmedik bir gelişme yaşandı. Bir an önce Qualcomm ile olan ilişkilerini kesmek isteyen Apple, Qualcomm ile bir süre daha istemeden de olsa çalışmaya devam edebilir. 

Yaklaşık olarak bir yıldır devam eden Apple ve Qualcomm arasındaki hukuk savaşı bitecek gibi görünmüyor. Uzun yıllar boyunca birlikte çalışan iki şirketin kavga ortak ticari ilişkileri de zedelemiş durumda. Apple ürünlerinde Qualcomm markası yongalar kullanmak istemese de bir süre daha ürünlerinde Qualcomm ürünlerini kullanmaya devam edebilir. 

Qualcomm’un Kârları, Apple ile Olan Hukuki Savaş Yüzünden Yüzde 90 Oranında Düştü!

Apple’a yakın kaynakların haberlerine göre Qualcomm ile bir an önce ilişkilerini kesmek isteyen Apple’ın bu isteği 2018 yılında gerçekleşmeyebilir. Akıllı telefonlarında ve tabletlerinde Intel tarafından üretilen modemlere yer vermek isteyen Apple bu büyük geçisi 2019 yılında yapabilecek. Apple’ın Intel ile olan işbirliği her ne kadar Qualcomm ile “ilişkilerin bozulmadan” önce başlamış olsa da, Apple’ın Intel tarafından üretilen yongaları ürünlerinde kullanılacak seviyede değil. 

Apple Planlanandan Daha Fazla Qualcomm Yongası Kullanabilir!

Apple’ın bu yıl tanıtacağı ürünlerde yüzde 70 oranında Intel tarafından üretilen modem yongalarını kullanacakken yüzde 30 oranında ise Qualcomm tarafından üretilecek olan modem yongalarını kullanacağı söylenirken Apple bu oranın daha yukarısında Qualcomm modem yongası kullanabilir. 

Intel yongalarının üretiminde farklı bir mimariye geçiyor!

Qualcomm yongalarının kullanılmasının nedeninin altında ise Intel’in yonga üretim sürecinde yeni bir mimari kullanmayı tercih etmesi yatıyor. Yeni bir üretim mimarisine geçiş yapmak isteyen Intel’in Apple’ın kendisinden talep ettiği ölçekte üretim gerçekleştirmesi konusunda ciddi sıkıntılarının bulunduğu söyleniyor. Intel tarafından üretilecek olan yongalarda böyle bir sorun yaşanmasının ardından Apple’ın istemeden de olsa Qualcomm yongaları kullanmaya devam edeceği düşünülüyor. Bir an önce Qualcomm ile olan bağlarını kopartmak isteyen Apple mevcut tabloda mantıklı hareket edip Qualcomm ile çalışmaya devam edecek gibi görünüyor. 

teknik destek