İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Resmi Olarak Mahkemenin Talebine Tepki Gösterdi

Apple‘ın CEO’su Tim Cook, bir terör olayında kanıt olarak ele geçirilen iPhone 5c’nin şifresinin kırılması konusunda FBI ve mahkeme ile devam eden savaş hakkında daha önce kısa açıklamalarda bulunmuştu. Ancak şirketten resmi olarak bir açıklama yapılmamıştı.

teknik destek

Olayın daha rahat tartışılması için 1 Mart‘ta gerçekleştirilecek olan kongre kararından sonra, Apple resmen mahkeme kararına tepki gösterdi. Apple, herhangi bir yöntemle iPhone 5c’nin veya iOS’un şifresini kırma ve verileri paylaşma konusunda mecbur olmadığını belirtti.

Apple’ın Genel Danışmanı ve FBI Direktörü 1 Mart’ta Tanıklık Edecekler

Açıklamada, hükümetin Apple’dan sakat ve güvensiz bir ürün ortaya koymasını talep ettiği özellikle vurgulanıyor. İçinde bulunan süreçte, taleplerin karşılanması ile milyonlarca iPhone‘lara erişmenin mümkün hale gelebileceği ve suçlular ve yabancı ajanların bunu kullanabileceği belirtiliyor. Açıklamada şirket ayrıca bugün kendi hükümetlerinin taleplerinin karşılanması, zamanla diğer hükümetlerinde benzer taleplerinin karşılanmasının önünü açacağını belirtti.

Apple kendi payına düşen noktada, herhangi bir iPhone’un parolasını kırmayı reddetmeye devam ediyor. FBI’ın iOS içinde bir arka kapı talebinin olması Apple’ın öfkelendirse de Amerika Adalet Bakanlığı sadece mevcut iPhone için özel bir erişim izni talep ettiklerini söylüyor.

 

müşteri hizmetleri