Apple Samsung Dava Sonucu Belli Oldu 539 milyon dolar Ödeyecek

Apple Samsung rekabeti

Gün geçmiyor ki değeri milyon dolarla ölçülemeyen şirketler arasında yeni bir hukuki süreç başlamasın. Son alınan bilgilere göre bu sefer de istihbarat Apple haberleri yönünde geldi ve uzun zamandır süren bir dava da böylece son buldu.

teknik destek <

Teknoloji devi Apple, Güney Kore’nin en bilindik şirketlerinden biri olan Samsung Electronics’e 2011 yılı itibarıyla belli başlı suçlamalarda bulunmuş ve kendisini hırsızlık yapmak ile suçlamıştı. Suçlamanın ana konusu ise patenti Apple’da olan telefon özelliklerinin Samsung tarafından çalınması idi. Daha detaylı bir anlatımla Apple, Samsung’un piyasadaki tüm modellerinin Apple’ın birebir taklidi olduğunu savunuyor ve bu tezini de mahkemelere taşıyordu.

O dönemde neler oldu?

Apple açtığı davada ilk önce bütün Iphone karı üzerinden bir hesaplama yaptı ve açılış için 2,5 milyar dolarlık talepte bulundu. Fakat davanın açılmasından yaklaşık bir yıl kadar sonra ilgili mahkeme Samsung Electronics’in Apple’a 1,05 milyar dolar ödemesi yönünde bir karar aldı. Olaylar tamamıyla Güney Kore aleyhine dönünce bu sefer de Apple Samsung rekabeti itirazlar ile devam etti ve böylece yeni bir mücadele de başlamış oldu. Meblağ oldukça yüksekti ve neredeyse firmanın bir yıllık gelirinin yüzde ikisine yakın bir kısmına denk geliyordu. Bu da şirket içerisinde gerilimlere neden olmaya başlamıştı ve hemen önlem alınıp savunmaya geçilmeliydi.

2018 yılında gelen son karar

Jürinin bu kararı neyse ki 2018 yılında bozuldu ve gelen son Apple haberleri çerçevesinde ödenecek olan toplam meblağın 539 milyon dolar olmasına karar verildi. Bu miktarın 533 milyon doları Apple’ın sahibi olduğu üç tasarımın patent ihlali gerekçe gösterilerek kesildi. Geriye kalan 6 milyon dolar ise diğer patenti gasp edilmiş telefon işlevlerinin kopyalanması ile alakalı olarak verildi.

Apple Samsung rekabeti için tarihe altın harfler ile kazınan bu mahkeme, doğal olarak Apple cephesinde mutlulukla karşılandı. Hatta yetkililer ürünlerin kopyalanmasının bedelinin böyle ödenmesinden oldukça memnun olduklarını belirttiler. Ayrıca yine Apple’dan gelen açıklamalara göre bu dava aslında basit bir para meselesinden çok ötede bir yerde idi. Onların bu kadar kızmasının asıl nedeni ise insanların emeğinin ve yaratıcılığının çalınmış olmasıydı.

Samsung’da ise hiç de mağlup olmuş bir hava gözlenmedi ve bu kararın Apple için bir zafer anlamına gelmediği bildirildi. Ödeme miktarının çok olduğu ve sadece 28 milyon dolarda sınırlı kalınması gerektiği de aynı açıklamanın içerisinde yer aldı. Söz konusu 28 milyon dolar için gösterilen neden ise Samsung ismi ile üretilen ürünlerin Apple’a özgü özellikler sayesinde daha çok satılması ve sonuçta elde edilen kar idi.

Takip eden zaman içerisinde Samsung’un karara itiraz etmesi ve suçlamalar dolayısı ile yeni bir dava açması konuşuluyor.

müşteri hizmetleri

3 Comments

Comments are closed.