Apple, Samsung’la Olan İşbirliğini Sonlandırmak için İlk Adımı Attı!

Apple ve Samsung

Samsung, geçtiğimiz yıl milyarlarca dolarlık zarara mal olan Galaxy Note 7 vakasına rağmen kendini toparlamayı başardı. Güney Koreli tüketici elektroniği devi, 2017 mali yılı ilk çeyreğinde fantastik bir performans gösterdi ve ikinci çeyrekte ise oldukça karlı bir dönemi ardında bıraktı. Elbetteki bunun bu şekilde olmasının en büyük nedeni Galaxy S8 ve Galaxy S8 + satışları.

teknik destek

Buradaki gerçek hikaye, Samsung’un gücünü akıllı telefon satışlarından değilde çeşitli bileşen üretimlerinden alıyor olmasında. İşlemciler, bellek yongaları, ekran panelleri ve diğer önemli bileşenleri üretebilen Samsung, bu şekilde son zamanlarda büyük bir yükseliş gösterdi ve Apple’ın iPhone 8’i ile bu yükselişini taçlandıracak gibi duruyor. Çünkü iPhone 8’in ekran panellerini sadece Samsung tedarik edecek ve şirketin milyonlarca adet satılacak olan iPhone modelinden oldukça güzel bir gelir elde edecek. Ancak bu durum fazla uzun sürmeyecek gibi duruyor. Çünkü Apple, Samsung’la olan tüm işbirliğini bitirecek ilk adımı çoktan attı bile.

iPhone 8 ile OLED ekranı benimsemeye başlayacak olan Apple, bu konuda Samsung’a olan bağımlılığını azaltmak için önemli kararlar almış gibi duruyor. Cupertino devinin bu şekilde hareket ediyor olmasının tek nedeni Samsung’un akıllı telefon endüstrisinde güçlü bir rakibi olmasında değil, aksine Güney Koreli şirketin taleplerine tam olarak cevap verememesinde yatıyor. Geçmişte, Samsung’un iPhone 8’in OLED ekranı için yeterli üretim kapasitesine sahip olmadığı ve bu yüzden premium iPhone modelinin OLED ekran tedariği konusunda sıkıntılar yaşanabileceği yönünde haberler görmüştük.

Bu durum Apple’ı gerçek manada tedirgin ediyor ve şirket bu durumu değiştirmekte kararlı. Edinilen bilgilere göre Apple, kimyasal buhar biriktirme (CVD) makinelerini Güney Koreli bir şirket olan Sunic System’ten satın aldı. Bu makineler, OLED ekran panellerinin geliştirilmesinin anahtarları. Apple’ın tek OLED tedarikçisi olan Samsung’dan uzaklaşabilmek için kendi OLED ekran teknolojisini geliştirmeye niyetli olduğunu sadece şu satın alımdan çıkarmak mümkün.

Apple’ın planını tam olarak ne olduğu veya OLED teknolojisi için ne gibi adımlar atacağı şimdilik net değil.

müşteri hizmetleri