İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Samsung’u Alt Ederek Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Satıcısı Oldu!

Apple, Samsung’u alt ederek 2016 yılının dördüncü çeyreğinde, dünyanın en büyük akıllı telefon satıcısı haline geldi.

Bağımsız araştırma şirketi Strategy Analytics’e göre, global pazarda akıllı telefon sevkiyatları 2016’da rekor kırarak 1.5 milyar adede ulaştı. Apple, yılın dördüncü çeyreğinde 78.3 milyon iPhone sevkiyatı yaptı ve bu Samsung‘a göre yaklaşık 800.000 adet daha fazla sevkiyat anlamına geliyor. Apple bu farkla, global akıllı telefon pazarının %17.8’ini eline geçirdi ve böylece listenin bir numarası oldu.

Apple’ın iPhone 7‘sinin popülerliği ve özellikle de iPhone 7 Plus‘ın desteği ile yıllık satış sevkiyatlarındaki %5 artış, küresel akıllı telefon pazarının %17.8’ini ele geçirmesine yardımcı oldu ve Samsung bu durumdan olumsuz etkilenerek %17.7’lik payı ile ikinci sıraya geriledi. Özellikle Samsung’un Note 7 ile karşılaştığı pil fiyaskosundan etkilendiği açık. Samsung, 2011 yılından bu yana %21 olan pazar payını en düşük seviyeye taşımış oldu.

Apple-mi-Samsung-mu

Samsung, 2016‘nın 4. çeyreğine rağmen yıl boyunca, Apple’ın 215 milyon adet olan iPhone sevkiyatına karşılık 309 milyon akıllı telefon sevkiyatında bulunmuş.

Bu araştırma sonuçları, Apple’ın 2017 birinci çeyrek sonuçlarını açıklamasından bir gün sonra geldi. Apple’ın bu çeyrekte rekor bir başarı gördüğü Tim Cook tarafından da doğrulandı. Cook, iPhone’un geleceği konusunda yükseliş yaşanacağını belirtirken, akıllı telefonlarının pek çok alandaki önemini vurguladı; ev otomasyonu, sağlık, CarPlay ve kurumsal alanlar dahil olmak üzere pek çok alandan söz etti. Cook, 2017 mali yılı birinci çeyrek görüşmelerinde, akıllı telefonun hala oyunun başında yer aldığını söyledi.