İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Sayesinde Ayakta Duran Altı Şirket

Apple, daha önce Imagination Technologies’in GPU teknolojisini iki yıl içinde kullanmayı bırakmayı planladığını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından Apple’ın, Imagination Technologies’in hisse fiyatına olan etkisinin oldukça büyük olduğunu gördük. Çünkü açıklamanın ardından şirketin hisse seneti yüzde 70 oranında düştü ve piyasa değerinde yüz milyonlarca dolar kayıp oluştu.

Aslında Imagination Technologies, Apple sayesinde ayakta duran, bir bakıma Apple’ın egemenliği altında olan tek şirket değil. Yıllık gelirlerinin yarısını veya dörtte üçünü Apple’a borçlu olan pek çok şirket mevcut.

Statista, yıllık yarısı ila dörtte üçü arasında gelirlerini Apple sayesinde elde eden şirketleri gösteren ilginç bir liste (aşağıda) oluşturdu. Listede tek risk altında olan şirketin Imagination Technologies olmadığı net bir şekilde görülüyor. Özellikle Dialog Semiconductor ve Cirrus Logic gelirlerinin büyük bir kısmını Apple sayesinde elde eden şirketler. Özellikle Apple’ın Cirrus Logic ile yakın zamanda yolunu ayırabileceği yönünde bir rapor görmüştük.

Apple’ın bu şirketlerle olan birlikteliği sadece tedariğe/üretime dayanmıyor. Çoğu şirket her satılan ürün için sundukları donanım lisansı sayesinde Apple’dan kar payı alıyorlar. Şirketlerin Apple kattıklarından çok Apple’ın onlara kattıklarının yüksek olması ise onları büyük bir risk altına sokuyor. Imagination Technologies’in yaşadığı gibi, Apple’ın mevcut durumunun dışına çıkarak geleceğe dönük herhangi bir planını kamuoyu ile paylaşması bu tip şirketlere büyük zararlar verebiliyor.

Apple İş Ortakları