İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Tarihinin 34 Yıl Öncesine Yolculuk Başlıyor!

1983 yılında piyasaya sürülen Apple Lisa, grafiksel bir kullanıcı arayüzü ile donatılmış ilk kişisel bilgisayarlardan biriydi. Kişisel bilgisayar endüstrisini şekillendiren Lisa’da çalışan işletim sistemi, Apple’ın katkıları ile Bilgisayar Tarihi Müzesi tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir olarak yayımlanacak.

teknik destek

Bilgisayar Tarihi Müzesi’nde bir yazılımcı olan Al Kossow, geçtiğimiz günlerde Lisa işletim sisteminin ve Lisa uygulamalarının kaynak kodunun tamamlandığını duyurdu. Şu anda Apple kaynak kodunu inceliyor ve şirketin onay vermesi durumunda müze işletim sisteminin kaynak kodunu halka açık olarak yayımlayacak. Lisa’nın kaynak kodlarının 2018’de kullanıma sunulması bekleniyor.

Apple, Lisa ile profesyonel iş kullanıcılarını hedef aldı ve şirketin ilk kişisel bilgisayarı 9.995 dolarlık bir fiyat etiketine sahipti. Yüksek fiyatı göz önüne alındığında Apple’ın yalnızca 100.000 adet Lisa satışı yaptığını söylemek ilginç olmayacaktır. Steve Jobs, ilk başta bu fikri reddetse de Apple’ın ilk kişisel bilgisayarına kızının ismini (Lisa Brennan) vermişti.

Apple’ın Lisa işletim sistemi, yazılım geliştirmek için metin tabanlı Workshop ve LisaWrite, LisaCalc, LisaDraw, LisaGraph, LisaProject, LisaList ve LisaTerminal’ın da bulunduğu yedi uygulamaya sahip Lisa Office System’i içeriyordu.

Lisa’yı 1984’te piyasaya çıkan Macintosh takip etti ve Macintosh gerçek anlamda Lisa’nın satılmasına izin veren Lisa’nın daha uygun fiyatlı ve geliştirilmiş bir versiyonuydu. Apple, Lisa bilgisayarının ek sürümlerini daha düşük bir fiyat etiketiyle tanıttıysa da kullanıma sunulmasından kısa bir süre sonra satışını durdurdu.

müşteri hizmetleri