Apple, Trump’a Karşı Geliyor!

Apple, Trump’a Karşı Geliyor!

Apple CEO’su Tim Cook, daha önceden Trump’ın gümrük vergisi ile ilgili uygulamaları ile ilgili görüşlerini açıklamış ve bunun tüketicilere yansıyacağını belirtmişti.

teknik destek

Trump’ın kimi ülkelere uyguladığı ek gümrük vergilerinden çoğu ABD’li marka etki gördü. Bunlardan biri de Apple! Ek gümrük vergisi uygulamasından ilk önce Apple Watch etkilendi, fakat sırada diğer Apple ürünleri var. Trump, ABD ve Çin arasındaki ticari savaştan dolayı ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı.

Nisan’da, Çin malı tüketici teknolojisi ürünlerin ABD gümrük vergisinden muaf olacağı tahmin ediliyordu. Tim Cook, Apple’ın üçüncü çeyreğe girerken sakin açıklamalar yapmış ve bu durumdan sadece Apple Watch’ın etkileneceğini belirtmişti. Fakat sadece ilk Apple Watch’un ABD satış fiyatında %10 artış yapılacaktı ancak bazı değişiklikler olmuş gibi duruyor.

Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre, Trump’ın desteği sayesinde yürürlüğe alınacak gümrük vergisinden Apple’ın tüm ürünleri etkilenecek. Trump’ın tavsiyesi sonucunda, Çin ithalatından %25 ek vergi toplanacak.

Apple ise vergi konusunda son derece net duruyor. Firmaya göre ticaret anlaşmaları için ek vergiler talep edilebilir, fakat gümrük vergisi üzerinden gitmenin doğru bir seçenek olmadığını düşünüyor. Apple, ek gümrük vergisinin olumsuz etkilerinin ABD’ne yansıyacağını düşünüyor.

müşteri hizmetleri