İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Türkiye Operasyonu Ülkemize Taşınabilir!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Twitter’dan yaptığı açıklamada, Apple Türkiye’nin AB bürokrasisi ile uğraşmadan ve daha cömert vergi ödemek için operasyonunun taşımasının daha doğru olacağını belirtti. Şu anda Apple Türkiye operasyonu İrlanda üzerinden yönetiliyor.

Mehmet Şimşek’in bu girişimi aslında oldukça mantıklı bir adım. Apple’ın operasyonunun İrlanda üzerinden işletiliyor olması hem Türkiye’de cihazlar üzerinde vergi konusunda daha fazla etki yaratıyor hem de bazı gecikmeleri beraberinde getiriyor. Örneğin tanıtılan herhangi bir yeni cihazın ülkemize gelmesi diğer ülkelere nazaran kimi zaman daha uzun sürebiliyor.

Her ne kadar devlet kademesinden konuyla ilgili yapıcı bir adım atılmış olsada İrlanda Apple için oldukça kıymetli bir yere sahip. Şirket son zamanlarda İrlanda’da yatırımlarını sıklaştırdı. Yeni veri merkezi inşası, son zamanlarda 1.000’den fazla istihdam sağlanması gibi adımlar atılmış durumda.

Bakalım Apple tarafından konuya dair bir açıklama gelecek mi ki 7 Eylül’de gerçekleştirilecek olan iPhone 7 lansmanı öncesi böyle bir girişimin gerçekleştirilmiş olması kısa sürede cevabın gelmesine neden olabilir. Elbetteki Apple son dönemlerde ülkemizde yaşanan istikrarsızlıkları da bahane ederek bunu kibar bir şekilde geri çevirebilir.