Apple Uzun Menzilli, Kablosuz Şarj Teknolojisi için Oldukça İstekli, Şirketler de Öyle!

iPhone-Kablosuz-Sarj

Apple’ın tedarikçisi Dialog Semiconductor’ün geçtiğimiz günlerde uzun menzilli kablosuz şarj tekniklerini geliştiren ve Apple’la birlikte çalıştığının söylentileri olan Energous’a 10 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını Fast Company’e bildirdi.

teknik destek <

Energous CEO’su Steve Rizzone yaptığı açıklamayla, tüm Energous teknolojisinin Dialog markası altında satılacağını bildirdi. Dialog, güç yönetimi çipleri üretiyor ve işinin tamamını Apple’dan aldığı söyleniyor.

Energous, cihazları 15 fit (yaklaşık 4.5 metre) uzaklığa kadar şarj etmek için radyo frekansları kullanan, kablosuz şarj teknolojisi olan WattUp’ı geliştirdi. Energous’un Apple ile herhangi bir şekilde ortak olduğunun somut bir kanıtı yok ancak 2015 yılında Energous, isimsiz bir tüketici elektroniği şirketi ile anlaşma imzaladı ve iddialar bu şirketin Apple olabileceğini yönünde.

Energous ve bilinen Apple tedarikçisi Dialog’un arasındaki bu anlaşma, Apple ve Energous arasındaki bir ortaklığa somut kanıt sağlamıyor ancak Fast Company’nin belirttiği gibi, Dialog’un kaynakları bu tür bir ortaklığa daha sıcak bakıyorlar. Dialog sayesinde, Energous artık Apple’ın tedarik zincirinin nasıl çalıştığına ve Cupertino merkezli şirketle nasıl bir anlaşma yapacağına dair bir bilgiye sahip.

Gerçektende Energous, Apple’a teknoloji tedarik edecek bir konuma gelmeye çalışıyorsa bunu yapmak için Dialog’un kanadına girmekten daha iyi bir hareket yapamazdı.

Energous muhtemelen Apple tedarikçisi olmak için çok küçük. Apple tedarikçileri, Apple’ın büyük ölçekli parçalarını güvenilir bir şekilde tedarik edecek kadar büyük olmalıdır. Açıkçası Dialog’un zaten bu kapasiteye sahip olduğunu söylemek mümkün. Temelde Dialog’un çatısı altına giren Energous teknolojisi ile yükselen bir Energous da var.

Aslında her şey Apple’ın 2017’de piyasaya süreceği iPhone 8’e entegre etmeyi planladığı bir çeşit uzun menzilli kablosuz şarj teknolojisi için söylentilere dayanıyor. Uzaktan kablosuz şarj, mevcut kablosuz şarj yöntemlerinden daha üstün. Yani sözde Samsung’un kablosuz şarj teknolojisini Apple’In hedeflediğinin yanında çöpe atmak gerekiyor. Apple’ın hedeflediği teknoloji ile şarj için cihazların birbirine yakın olması gerekmiyor.

Uzun menzilli şarj işleminde, verici ile alıcı arasındaki mesafe arttıkça güç aktarımında verimlilik kaybı oluşuyor. Bu, cihazların birbirine uzaktayken daha yavaş şarj edilmesi anlamına geliyor ve Apple’ın bu sınırlamayı aşmayı hedeflediği söylenir.

Apple kablosuz şarj modüllerini test etme ve kablosuz şarj konusunda uzman mühendisleri şu anda peş peşe işe alıyor ve kablosuz şarj işlemlerinin yakında uygulanmasına işaret eden tüm ipuçlarını kablosuz şarj teknolojisi için bir tedarikçi arayarak gösteriyor. Yine de kablosuz şarj işleminin nasıl uygulanacağı ve Apple’ın bu özelliği uygulamak için Energous gibi bir şirketle ortak olup olmayacağı bilinmiyor.

Energous CEO’su, şirketin teknolojisinin 2017 yılının ikinci çeyreğinden başlayarak cihazlar üzerinde kullanıma sunulmaya hazır olduğunu söylüyor ancak Dialog’la yaptıkları ortaklığın Apple ile bir çeşit anlaşma sağlamaya yönelik olup olmadığı konusunda yorum yapmıyor.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. Merhabalar, bu haber aşağı yukarı 3-4 sene önce California merkezinde deneniyordu, insan sağlığına zararlı olduğunu düşündüğü için Apple Yetkilileri tarafından safdışı bırakıldı bu proje. Projede bahsi geçen sistem şirketten içeri girildiğinden itibaren cebinizden çıkarmadan şarj edebildiğini kanıtladı yalnız bir çok personelin sağlık sorunu yaşaması (kusma ve baş ağrıları) sonucu bu proje rafa kaldırıldı. Size yada hangi kaynaktan geldi bilmiyorum yeni bir şeymiş gibi servis edilmiş. Çok eski ve raftaki kullanılmayan bir projedir bilginize.

    Yineden paylaşım için teşekkürü bir borç biliriz.

Comments are closed.