İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple ve Foxconn, Ekran Üretimi için ABD’ye 7 Milyar Dolarlık Tesis Kuruyorlar!

Tayvanlı iPhone üreticisi Foxconn, Apple ile ABD’de bir ekran imalatı tesisi kurmak için 7 milyar dolarlık ortak bir yatırım yapmayı düşünüyor. Kaynaklara göre Foxconn, kısıtlı üretim tesisini ABD’ye taşıyarak ve 30.000 ile 50.000 arasında yeni iş alanı yaratılmış olacak.

teknik destek

Foxconn’un üretimini Çin’den ABD’ye taşıması, şirkete göre Çin’den ABD pazarına nakliyeyi kolaylaştıracak. Ayrıca şirket, buna ek olarak, Pennsylvania’ya yeni bir kalıplama tesisi kurmayı da planlıyor. Elbetteki atılan bu adımların tek nedeni var o da yeni başkan Donald Trump.

Raporlara göre, üretimin ABD’ye taşınması maliyetleri arttıracak ama ABD makamlarının sunacağı ayrıcalıklarla bu dengelenebilir.

Elbetteki Foxconn, Çin’de olan yatırımlarını da sürdüreceğini söylüyor. Bugün Foxconn’un, Çin’in Zhengzhou şehrinde bulunan tesisi her yıl 100 milyondan fazla iPhone üretiyor. Çin, 2016 yılının dördüncü çeyreğinde, Apple’ın küresel pazarda elde ettiği gelirinin %19’undan fazlasının sorumluluğunu üstlendi. Yani Apple ve Foxconn’un Çin’e doğrudan sırt çevirmesi ihtimaller dahilinde değil.

Her şeyden öte Foxconn, mevcut üretim yerini Çin’den ABD’ye taşımayacağını söylüyor. Sadece belirli üretim tesislerinin yeniden konumlandırma olarak taşınacağını vurgulanıyor. Yaşanan bu gelişmeler elbetteki kullanıcıları ürkütüyor. 2011 yılından beri giriş seviyesi iPhone modellerinin fiyatlarının değişmediği gerçeği ile, atılacak olan bu adımlarla birlikte maliyetlerin artması ve iPhone’ların fiyatlarının yükselmesi öngörülüyor.

müşteri hizmetleri