İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple ve Samsung, 2016 Yılında Yarı İletken Çiplere 61.7 Milyar Dolar Harcadılar

Apple ve Samsung, farklı şekil ve boyutlarda bilgisayar satışı yapmak için oldukça fazla para harcayan iki dev şirket. Bu yüzden 2016 yılında, global pazarda yarı iletken çiplere en çok para harcayan firma olmaları kesinlikle şaşırtıcı değil. Üstelik bu harcama rekoru altı yıl üst üste gerçekleşmiş durumda.

Araştırma firması Gartner’ın yayınladığı istatistiklere göre, Apple ve Samsung 2016 yılında yarı iletken çiplere 61.7 milyar dolar harcadılar ve 2016’da global pazardaki yarı iletken çiplerinin %18.2’sini satın aldılar. Analist Masatsune Yamaji, Samsung ve Apple’ın “büyük bir teknoloji yatırımına odaklandıklarını ancak gelecekteki büyüme beklentilerinin düşmesi nedeniyle bu yatırımların azaldığını söylüyor.

Dünyanın ilk on çip alıcısı sıralamasında, dört ABD şirketi, üç Çin şirketi, iki Güney Koreli şirket ve bir Japon bir şirket yer alıyor. 2016 yılındaki çip alımı sıralamasında Cisco Systems, ilk 10’dan kopmuş durumda ve yerini Çinli akıllı telefon üreticilerinin (Oppo, Vivo ve OnePlus) sahibi BBK Electronics almış durumda.

2017 yılında çip satın alam eğilimin nasıl değişeceğini ise bekleyip göreceğiz.