Apple Ve Samsung’a İtalya’dan Büyük Para Cezası!

apple-ve-samsunga-italyadan-buyuk-para-cezasi

Akıllı telefon üreticilerinin akıllı telefon modellerini kasıtlı olarak yavaşlatması teknoloji dünyasının en önemli konularından birisi. Teknoloji devleri her ne kadar bilinçli bir yavaşlatmanın yapılmadığını belirtse de İtalya, Apple ve Samsung’u büyük para cezasına çarptırdı. 

teknik destek

İtalya Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada Apple ve Samsung tarafından üretilen akıllı telefon modellerinin bilinçi olarak yavaşlatıldığı gerekçesiyle ceza verildiği açıklandı. Yapılan açıklamada Apple’a 10 Milyon Euro, Samsung’a ise 5 Milyon Euro ceza verildi. 

Rekabet Kurumu’na göre bu yavaşlatma işlemi “cihazların performansını belirgin bir şekilde azaltıyor ve cihazın işlevini belirgin bir şekilde düşürüyor” Tüketicilerin bu sebeple kendilerini her yıl yeni bir telefon almak zorunda hissettiğini belirten İtalya Rekabet Kurumu bunun “adil olmayan ticari eylem” olduğu kanısında. 

Apple iPhone Modellerini Neden Yavaşlatıyor?

Apple’ın her yıl iPhone modellerini yavaşlattığı iddia edilse de Apple bunu her defasında yalanlamıştı. Ancak geçtiğimiz yıl iOS 11 ile birlikte Apple iPhone modellerini bilinçli olarak yavaşlattığını kabul etmişti. Apple’ın açıklamasına göre iPhone modellerinde bulunan Lityum – iyon piller zamanla performansını yitiriyor.

Performansını yitiren piller iPhone’larda ani kapanmalara ve önemli sorunlara neden olabileceği için Apple, iPhone’un hızını pilin performansına göre yavaşlatıyor. Apple bu açıklamasının ardından tüketicilerden özür dilemiş ve batarya fiyatlarında önemli bir indirim yapıp kullanıcıların iPhone’larında batarya performanslarını görüntülemesine imkan tanımıştı. Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung ise herhangi bir akıllı telefon modelinde herhangi bir yavaşlatma yapmadığını duyurmuştu. 

müşteri hizmetleri