Apple ve VW Kendi Kendine Gidebilen Minibüs Üretecek

Apple teknolojileri

Son zamanların teknoloji devi olarak adlandırılan Apple, yalnızca mobil cihazlar ve bilgisayar sektöründe değil otomobil sektöründe de öne çıkacak bir hamle ile Volkswagen ile otomobil projesi yürütme kararı aldı. Uzun zamandır sürücüsüz otomobil üretimi için çalışmalar yürüten Apple ve otomobil sektörünün en başarılı isimlerinden olan Volkswagen’in birlikte sürücüsüz araçlar için çalışacak olması birçok kişiyi ve sektörü heyecanlandıran bir gelişme olarak basına yansıdı. Bahsedilen ortaklıkta kullanılacak olan araçların Volkswagen T6 Trasporter minibüsleri olduğu ve proje kapsamında bu araçların sürücüsüz servis aracına dönüştürülmesinin hedeflendiği belirtildi. Piyasada daha önce Apple’ın sürücüsüz otomobil üretimi için BMW ve Mercedes gibi Alman devleri ile ortaklık yapmak istediği ancak tarafların anlaşmaya varamadığı haberleri yer almıştı. Apple ve bu otomobil devlerinin anlaşmazlığının sebebi ise Apple’ın ürünleri hem tasarlamak hem de veri kontrolünü sağlamak istemesi olarak açıklanmıştı.

teknik destek <

Apple Sürücüsüz Araçları Kampüslerde Kullanmayı Hedefliyor

Birçok gazetede yer alan haberlere göre Apple ve Volkswagen, ürettikleri bu sürücüsüz araçları Apple çalışanları için kampüsler arası ulaşımı sağlamada kullanmayı hedefliyor. Bu projenin ilk sinyalleri ise geçen sene Apple teknolojileri Titan Projesi(Project Titan) ile sürücüsüz otomobil servislerine yönelmesi şeklinde gerçekleşmişti.  Sürücüsüz araç projesine yaklaşık olarak 2014 senesinden beri hazırlanan ve yıllardır birçok firma ile iletişimde olan Apple’ın günümüzde yaklaşık 50 tane sürücüsüz araç ürettiği ve çalışmalarına kendi arka bahçelerinde devam ettikleri de biliniyor. Ayrıca şirketin 2017 senesinde ise sürücüsüz araç teknolojisi testinin Kaliforniya eyaleti içerisinde yapılması amacıyla izin alıp Project Titan ya da Titan Projesi olarak geçen sürücüsüz araç teknolojisi için Kaliforniya Motorlu Araç İdaresi’nden aldığı izinle araç testlerine başladığı bildirilmişti.

Sürücüsüz Araçların Avantajları Nelerdir?

Apple teknolojileri ile gündeme gelen sürücüsüz araçlar aslında uzun süredir tartışılan ve geleceğin araçları olarak tanımlanan ulaşım sağlayıcıları. Sürücüsüz yani otonom araçların üretilmesinde birçok zorluk ve bazı dezavantajlar tartışılırken bu araçların sağlayacağı birçok avantaj da bulunmakta. Öngörülen bu avantajlardan bazıları ise;

  • Trafik kazaları günümüzde %90 civarı bir oranla insan hatasından kaynaklanmakta. Bu nedenle sürücüsüz araçların kazaları önlemede oldukça başarılı olacağı düşünülüyor.
  • Sürücüsüz araçların yaygınlaşması ile iş gücü ihtiyacı oldukça azalacak ve sektör yeni bir boyut kazanacak.
  • Sürücüsüz otomobiller sayesinde engelli bireyler de kolaylıkla araç kullanabilecek ve topluma uyum sağlamaları kolaylaşacak.
  • Sürücüsüz araçlar hız sınırını otomatik olarak ve güvenli şekilde ayarlayabilecekleri için trafik problemi çözülecek ve daha güvenli bir şekilde uzun yolculuklar gerçekleştirilebilecek.
  • Park etme ve park yeri sorunu gibi birçok sürücünün kâbusu olan durumlar sürücüsüz araçlar sayesinde azalacak çünkü araçlar uygun alanı en ince şekilde hesaplayıp kendi kendine doğru şekilde park edebilecek.
müşteri hizmetleri