İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple VR: Apple’ın Sanal Gerçeklik Gözlüğünün Konsept Tasarımı

Son zamanlarda gündemi Apple‘ın sanal gerçeklik gözlük piyasasına gireceğine dair iddialar meşgul ediyor. Apple’ın gelecek nesil ürünleri hakkında her zaman ortada dolaşan söylentiler mevcut olmuştur ve bir şekilde bu söylentiler hayali veya gerçeği yansıtmıştır. Konuyla ilgili Apple tarafında resmi bir ağızdan açıklama söz konusu değil. Ancak sanal gerçeklik teknolojisi günümüzün kullanıcı tarafında ilgi çeken, giderek popülaritesini arttıran bir teknoloji. Hal böyle olunca Apple’ın da bu teknolojiyi destekleyici ürünleri ile ön plana çıkması bekleniyor.

teknik destek

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un da kısmen sanal gerçeklik gözlüklere değinmesi ve analistlerin de söylentileri destekler raporlar yayınlaması ile konu artık her yerde konuşuluyor.

Apple’ın tasarım çizgisine yakın konsept tasarımları ile adından söz ettiren Martin Hajek konuyu dikkate alarak, kendi tasarımı Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğünün konsept tasarımlarını paylaştı.

Apple VR

Apple Watch, Apple VR’ın tasarımı için ilham kaynağı olmuş. Gözlük çerçevesi tıpkı Apple Watch’ta olduğu çelik ve alüminyum kasadan tasarlanmış. Renk seçenekleri olarak, gümüş, altın ve roze altın renkleri esas alınmış.

Yine tıpkı Apple Watch’ta olduğu gibi Apple VR’ın da kasası üst seviye-alt seviye gibi değişen modellerde tasarlanmış. Başı çevreleyen kayış/bantlar için de benzer durum söz konusu. Spor bant, Milano Loop tarzında bant seçenekleri uygulanmış.

Martin Hajek tasarımı ile piyasada bulunan VR’ların aksine daha ince ve şık görüntü ortaya çıkartmış ve kesinlikle Apple’ın tasarım çizgisine yakın bir ürün ortaya koymuş. Apple VR’ın ön kısmında, Mac’lerde olduğu gibi ışıklı bir Apple logosu ve bu logonun şıklığını tamamlayan siyah bir yüzey mevcut.

Martin Hajek’in tasarımında Apple VR’da kulaklık ve güç girişine de yer vermiş. Ayrıca Apple VR MacBook, iPad, iPhone veya diğer cihazlar ile bağlantılanabiliyor. Bu bağlantı noktaları kafayı çevreleyen bant/kayış tokası üzerinde mevcut. Ayrıca NFC, WiFi veya Bluetooth ile de bağlantı kurabiliyor.Elbette ki görsel içerik depolamak amaçlı bir bağlantıdan söz ediyoruz. Apple VR üzerinde ses için bir de kulaklık girişi mevcut. Apple VR, iki HD AMOLED ekran ile donatılmış. Bu oldukça canlı görüntüler anlamına geliyor.

İşte Apple VR konsept tasarımı;

Kaynak: Computerbild.de

müşteri hizmetleri