İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Watch hayat kurtarmaya devam ediyor

Apple Watch kullanıcılarına sunulan Acil SOS özelliği sayesinde alkolü bir sürücünün otomobiline çarpmış olduğu sürücünün ve 9 aylık olan bebeğinin hayatı kurtuldu.

teknik destek

Apple Watch Acil SOS İmdadınıza Yetişiyor

24 yaşındaki Kacie Anderson adlı olan sürücü, otomobilde bebeği de varken  yaşanan çarpışmanın etkisiyle beraber otomobiline sıkıştı. Sürücü, iPhone akıllı telefonuna da ulaşım sırasında sorun yaşıyordu. Bu evrede çareyi ise Apple Watch ile 911’i arayarak buldu.

Kacie yaptığı açıklamasında basketbol ve lakros antrenörlüğü yaptığı için birkaç yıldır bu akıllı saatini kullandığını fakat daha önceden hiç Acil SOS özelliğini kullanmaya ihtiyaç duymadığını ifade etti. Anderson, yaşadığı kaza sonrasında aldığı yaraların ağır olduğunu ve mutlaka tıbbi müdahale gerektirdiğini belirtirken aynı zamanda bebeğinin de ilgiye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Yapılan çağrı sonrasında ise ambulans kısa süre içerisinde olay yerine geldi. Anderson’a sağlık ekipleri gerekli olan bütün müdahaleleri yaptı. Bu şekilde kendi hayatı kurtulan ve bebeğine zarar gelmeyen sürücü kaza sırasında akıllı saatini kullanıyor olduğu için kendini şanslı hissettiğini de belirtti.

Apple Watch Acil SOS özelliği 2016 yılında yapılan bir güncellemeyle gelmiştir. 2016 yılında yapılan WatchOS3 güncellemesiyle kullanıma sunulan özelliğin kullanımıyla birçok hayat kurtulmuştu. Özellikle yaşanan kazalar ve kişinin iPhone’una ulaşamadığı durumlarda özellik kullanıcıların çok fazla işine yaramaktadır. Kullanımının da her geçen gün arttığını görebilirsiniz.

teknik destek