İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Watch için Apple’dan Kritik Adım

Apple 1 Haziran itibariyle Apple Watch için kritik bir adım atacak. Artık Apple Watch için geliştirilen uygulamalar native yani özgün olacaklar.

Native kelimesinin ne anlama geldiğini ilk başta anlayamamış olabilirsiniz. Bunu açacak olursak, Apple Watch kullanıcıları çok iyi bilirlerki herhangi bir uygulamayı Apple Watch’a indirebilmek için o uygulamanı öncelikle iPhone’a yüklenmesi gerekiyor. Daha sonra iPhone üzerinden senkronizasyon yaparak uygulamanın Apple Watch’a geçişi sağlanıyor. Tabi ki iPhone’a indirilen uygulamanın Apple Watch işletim sistemi olan watchOS uyumluluğu varsa.

Ancak 1 Haziran’dan itibaren artık uygulamalar Apple Watch’a özgü olarak geliştirilebilecek ve uygulama için iPhone’a bağımlılık olmayacak. Bunun pek çok anlamı mevcut elbetteki. Apple 13-17 Haziran tarihleri arasında WWDC 2016 etkinliğini düzenleyecek. Bu etkinlikte başta iOS 10 olmak üzere bir dizi yeni yazılımların tanıtılması ve geliştiricilerin kullanımına sunulması söz konusu. Apple’ında aldığı bu kritik kararla watchOS 3 için hazırlık yaptığı, Apple Watch’u daha özgür hale getirmeyi amaçladığı açık. Üstelik Apple bunu zorunlu tutarak geliştiricileri hızlandırmayı da hedefliyor.

Sanıyoruz ki watchOS 3 ile Apple Watch ana ekranında özel bir App Store uygulaması da yolda. Bu şekilde dileyen Apple Watch kullanıcısı istediği uygulamayı direk indirip cihazına kurabilecek.