İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Watch Pazar Payı Kaybı Yaşarken Android Wear Büyüme Gösteriyor

Strategy Analytics, akıllı saat pazar payları için araştırma sonuçlarını paylaştı. 2016 yılının ilk çeyreğinde tahmini 2.2 milyon adet Apple Watch sevkiyatı gerçekleşmiş ve bir önceki yılın son çeyreğinde bu rakam 5.1 milyon adet olarak gerçekleşmiş. Tam da bu noktada Apple Watch için bir kayıp olduğu görülebiliyor.

Strategy Analytics, Apple Watch’un pazar kaybının ana sebebi olarak LG ve Motorola gibi Android Wear tarafındaki firmaların rekabeti arttırmasını görüyor. Bununla birlikte Apple halen Apple Watch’la pazarda lider konumda. 2015 yılının son çeyreğinde %63 olan pazar payı, bu yılın ilk çeyreğinde %52.4’e düşmüş olsa da en yakın rakibi olarak gösterilen Samsung’un pazar payı %14.3 seviyelerinde. Diğerlerinin bu yılın ilk çeyreğinde pazar payı ise sadece %33.3.

Strategy-Analytics-Apple-Watch-Q1-2016

Yine de Apple’ın en kişisel teknolojisi olan Apple Watch tarafında kayıp vermeye başladığı açık. 2015 Mart ayında satışa sunulan Apple Watch tüm tedarik sorunlarına rağmen yüksek ilgi ile karşılaşmıştı ve rekor seviyede satışlar elde edilmişti. Bu yıl Mart ayında yenilenmesi beklenen cihazın yenilenmemesi de elbetteki onu geriye doğru itilmesine sebep olmuş durumda. Ancak Apple’ın FaceTime kamera, genişletilmiş Wi-Fi ve hücresel bağlantı desteği ile Apple Watch 2’yi tanıtması bekleniyor. Muhtemelen Haziran ayında gerçekleştirilecek olan WWDC 2016’da görücüye çıkacak gibi duruyor.