İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Watch Sayesinde Kan Şekerini Ölçmek için Parmak Delmek Tarih Olabilir!

Apple Watch’un piyasaya çıkmasından önce, kan şekerini ölçümü yapabileceği sürekli dile getirilmiş ve Apple’ın bu yönde ciddi çalışmalar yaptığı iddia edilmişti. Nitekim Apple, Watch Series 1, Series 2 ve Series 3’te bu yönde bir adımı henüz atmadı.

Günde birkaç kez kan şekeri seviyesini ölçmek zorunda kalan kullanıcılar her seferinde parmağını delmek zorunda kalıyorlar ve bu onların canını acıtıyor. Bu nedenle Apple Watch’un kansız şeker ölçümüne imkan tanıyabileceği ihtimali göz önüne alındığında bunun tıbbi anlamda büyük bir atılım olacağı bir gerçek.

Şimdiye kadar kan şekerinin kolayca ölçülebilmesi için çeşitli girişimler ve atılımlar yapıldı ancak konuyla ilgili olarak gerçek bir çözüm bulunabilmiş değil. Apple’ın konuya büyük ilgi duyduğunu görmek işlerin yakında değişebileceğinin bir göstergesi ancak bazı pürüzler söz konusu. New York Times’a göre Apple, noninvaziv yani kansız şeker ölçümü üzerine araştırmalar yapıyor.

İlginçtir ki Apple’ın bu alana olan ilgisi Steve Jobs’tan geliyor. Çünkü Steve Jobs, kanser hastası olmakla birlikte bir de şeker hastasıydı. Jobs, parmak ucunu delerek şeker ölçümü yapmaktan nefret ediyordu ve Apple’ın araştırma ekibini kansız kan şekeri ölçümü yapabilen bir kol saati geliştirmeleri için görevlendirmişti.

Steve Jobs’tan sonra gelen Apple Watch, o zamandan bu yana inanılmaz derecede popüler bir sağlık ve fitness takipçisi haline geldi. Öyle ki, gelecek nesil Apple Watch’ta önemli kalp rahatsızlıklarının anında tespit edilebilmesi için bir EKG kalp monitörünün yer alacağı bile iddia ediliyor.

Apple’ın kansız kan şekeri ölçümü üzerine olan ilgisi diyabet hastaları için oldukça umut verici olsa da New York Times’a göre bu yönde bir çözüm henüz keşfedilebilmiş değil ve böylesi bir çözüme yıllarca uzakta olabiliriz. Yani Apple’ın Apple Watch’a kansız şeker ölçümü yapılabilecek teknolojiyi geliştirmesinin önünde pek çok engel var gibi duruyor ancak şirketin konuyla yakından ilgilendiği görülüyor.