Şimdi yükleniyor

Apple Watch ve iPhone Yasağı!

Apple Watch ve iPhone Yasağı!

Apple Watch ve iPhone Yasağı!

Son Güncelleme tarihi 8 Ağustos 2018 by Harun Yıldırım

Cuma günü yayınlanan ve Patrick Shanahan tarafından imzalanmış bildiri ile beraber Pentagon, ABD ordusunda çalışan personelin mobil cihazlarında, giyilebilir teknolojik ürünlerinde ve aksesuarlarında konum bilgilerine erişen hizmetleri kullanmasını yasakladı.

teknik destek

Apple Watch ve iPhone, ABD ordusunda en çok tercih edilen akıllı saat ve telefon olduğu için en çok bu kullanıcıları ilgilendiriyor. Paylaşılan bildiride, “savunma departmanında görevli kişilerin, operasyonel bölgeler olarak belirtilmiş yerlerde, devlet ve hükümet tarafından tmein edilmeyen cihazlar, hizmetler ve uygulamalar için konum özelliklerini kullanmalarını engellemiştir” ifadesi yer alıyor.

A54DE992-940B-4291-99D2-DFA99A8E5B03 Apple Watch ve iPhone Yasağı!

Pentagon tarafından alınan karar son dönemde meydana gelenlerin ardından elektronik cihazlarla alakalı politikaların güncellenmesinden dolayı ortaya çıktı. Geçtiğimiz Ocak ayında Strava adındaki fitness takip uygulamasının dünya üzerindeki askerlerin nerelerde bulunduğunu bir hata ile herkese iletmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Pentagon’un kararında bu olayla bağlantı olduğu düşünülüyor.

Uygulama tarafından paylaşılan ısı haritasında, askerlerin ve askeri personelin savaş alanlarında hangi bölgelerde mücadele ettikleri ve bölgedeki askerin nerede görev aldığı açık şekilde görülmüştü. Bu olayın ardından Strava, bazı sınırlamalar getirdi ve ısı haritasını güncelledi.

Paylaşılan bildiri ile akıllı telefon ve saat kullanımı tamamen yasaklanmasa da belirtilen özelliklerin pasif konuma getirilmesi bekleniyor.

teknik destek