İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Watch’a EKG Ölçüm Sensörü Dahil Edilebilir!

Bloomberg’in bir haberine göre, gelecekteki Apple Watch modelleri ciddi kalp rahatsızlıklarını daha iyi algılayabilmek için sürekli elektrokardiyografi izleme yapabilen bir sensöre sahip olabilir.

teknik destek

Apple’ın elektrokardiyogram veya EKG olarak bilinen ve cihazın iki tarafından iki parmağı kullanarak kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden bir sensörü gelecekteki bir Apple Watch  sürümünü test ettiği konuşuluyor. Sensörler aracılığıyla kalp ritminizin neden olduğu elektriksel değişiklikleri net bir şekilde tespit edebilir.

Günümüzde EKG’ler genellik tıbbi ofisler ve hastanelerde yapılabiliyor ancak piyasada kalbi sık sık izlenmesi gereken insanlar var ve bunlar için taşınabilir EKG monitörleri mevcut. Gelecekteki bir Apple Watch modelinde düzensiz kalp ritmini ve diğer tuhaflıkları tespit edebilen bir sensörün konumlandırılması ciddi kalp rahatsızlığı olanlar için daha iyi teşhis ve izleme sunabilir. Bu işlevsellik, kişilerin kalp sorunlarını erken tespit edebilmelerini ve tedavi olma potansiyelini artıracaktır.

Apple’ın Apple Watch için EKG işlevselliğini halen geliştirmeye devam ettiğini ve şirketin bu planından vazgeçme ihtimalinin olduğu da gelen bilgiler arasında. Apple’ın geçmişte insan sağlığını doğrudan ilgidilendiren pek çok sensörü Apple Watch üzerinde konumlandırarak testler yaptığını konuşulmuş olsa da şimdiye kadarki hiçbir Apple Watch modellerinde bu yönde bir atılım görülmedi.

Apple, son zamanlarda kalp sağlığına derin bir ilgi gösterir oldu. Şirket son olarak Kasım ayında Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte ResearchKit tabanlı Apple Heart Study uygulamasını başlatmıştı. Çalışmanın amacı, Apple Watch’un mevcut kalp ritmi izleme işlevselliğinin düzensiz kalp ritmini doğru bir şekilde tespit edip edemediğini belirlemek.

Apple’ın Apple Watch’a EKG işlevselliğini eklemesi sonrası Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı bürosu olan FDA’dan onay almasının gerekip gerekmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor. Apple CEO’su Tim Cook, geçmişte FDA’nın Apple Watch ile ilgilenmesini istemediklerini ancak dijital sağlık çözümleri sunan araçların daha hızlı lisanslandırılması için pilot bir programa katıldıklarını açıklamıştı.

FDA, şimdiye kadar yalnızca geçtiğimiz ay Apple Watch için tasarlanan ilk tıbbi aksesuar olan AliveCor’a ait EKG Kardia Band’ı lisanslandırdı.

müşteri hizmetleri