İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Watch’ta Yazılım Geri Yükleme İşlemini Yapabilmek Mümkün

Apple Watch’larda, iPhone, iPad veya iPod touch’ta olduğu gibi yazılım geri yükleme işlemini yapmak mümkün değil. Hal böyle olunca herhangi bir güncelleme sonrası oluşabilecek yazılımsal sorunda bu sorundan kurtulmanın tek yolu yetkili Apple servislerine başvurmaktan geçiyor. Bu noktada iBus olarak adlandırılan bir araç, Mac’te iTunes’i kullanarak Apple Watch’un bakım portu üzerinden cihazla bağlantının kurulmasını ve yazılımının kontrol edilebilmesinin (watchOS Sürüm Düşürme) önünü açıyor.

Bu araç, Apple’ın kullandığı resmi cihazdan ve araçtan farklı olmasına rağmen işlevselliği ile aynı işlemleri yapıyor. Apple Watch’un bir Mac üzerinden iTunes ile iletişim kurmasını sağlıyor. Buradan Apple Watch’u bir iPhone’da olduğu gibi DFU moda benzer bir moda alabiliyorsunuz.

iBus aracını kullanılarak Apple Watch üzerinde DFU moda girişi ve yazılım geri yükleme işlemini göstermek için YouTube’da bir video paylaşıldı. Videoda, Apple Watch’u DFU moda almak için Digital Crown ve kenar düğmesine birlikte 10 saniye basılı tutmak gerekiyor ve ardından Digital Crown’a basılı tutarken kenar düğmesini bırakmak yeterli oluyor. Tüm bunlar, iBus ve özel lightning bağlantı kablosu ile Apple Watch’u bir Mac’e bağlayarak yapılıyor. iTunes, Apple Watch’un DFU moduna geçtiğini algılıyor ve geri yükleme işlemi için IPSW dosyasını seçmenizi istiyor.

Bu yöntemi kullanmanın temel sorunu, Apple’ın tam bir Apple Watch yazılım dosyalarını halka açık olarak sunmamasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla resmi olmayan kanallar üzerinden watchOS yazılım dosyasını edinmeniz gerekiyor. Yukarıdaki örnek videonun açıklamasında Apple Watch’un birkaç yazılım dosyasının indirme linki yer alıyor.

iBus aracı, orijinal Apple Watch Series 1 modelleriyle çalışan bir S1 sürümü ve Apple Watch Series 2 modelleriyle çalışan bir S2 sürümü olmak üzere iki çeşit. iBus’ın fiyatı sırasıyla 100 dolar ve 120 dolar’dır ve MFC web sitesinden satın alınabilir.

Yeni Apple Watch yazılımlarını hızlı bir şekilde test edebilen biri olarak, watchOS’un önceki sürümlerine geri yüklemek için bu aracı oldukça kullanışlı buluyorum. Buna rağmen, iBus’un Apple Watch kullanıcılarının çoğu için ihtiyaç duyacağı bir araç olmadığını da söylemem gerekiyor.

6 Yorum

 1. ABDULLAH ABDULLAH 20 Mayıs 2019

  APPLE WATCH SERİ 2 DEMO MODUNDAN ÇIKARABİLİR MİSİNİZ FİYAT NEDİR

 2. ramazan okur ramazan okur 3 Mayıs 2019

  Merhaba Apple watch 3 demo moddan ibus 2 ile yazılım atabilirmiyim

 3. Soner karaman Soner karaman 16 Mart 2019

  Elimde demo modunda 4 adet watch series 1 var. Bunları ücreti mukabilinde orijinal yazılım yüklemek istiyorum. Elinde cihazdan olan benimle iletişime geçebilir mi?

 4. ömer ömer 28 Ekim 2018

  ben bu ibus 2 yi satın aldım ama hiçbir yazılım yükleyemiyorum çünkü uyumlu olmadığını söylüyor bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?

  • soner soner 11 Ocak 2019

   fssolak@ hotmail benimle iletişime geçebilirmisin ?

 5. Hasan ali çelen Hasan ali çelen 11 Ağustos 2018

  Hayırlı günler. Benim şöyle bir problemim var. Apple Watch series 2 cihazıma beta 5 sürümünü yükledikten sonra kendi kendine kapanmalar ve cihazda bazı özellikleri çalışmaması gibi sıkıntılar meydana geldi. Apple a randevu alıp 2 defa gittim cihazda hiç bir sorun tespit edemediler. Yazılımda problem olduğunu söylediler. Ancak son betayı yükledikten sonra cihaz elmada kalıyor hiç açılmıyor. Bazen çok kısa süreli açılıyor. Acaba sizdeki bu yazılımla watchOS 4 sürümüne restore yapabilirmisiniz. Yoksa cihaz çöp oldu gibi duruyor.

Yorumlar kapatıldı.