Apple Watch’un Bir Adamın Hayatını Kurtarma Öyküsü!

Apple Watch Kalp Krizi

Scott Killian, Apple Watch’un hayatını kurtarabileceğini hiç düşünmemişti ancak birkaç hafta önce kalp krizi geçirdiğinde onun gerçek bir kurtarıcı olduğunu anladı. Scott Killian, hayatını kurtaran Apple Watch’la ilgili deneyimini 9to5Mac ile paylaştı.

teknik destek

Scott Killian, şu anda Apple Watch’un büyük bir hayranı olduğunu söylüyor. Nedenini ise hikayenin geri kalanında tam anlamı ile ortaya koyuyor.

55 yaşında olan Scott Killian, yakın geçmişte yaşıyla alakalı olarak sağlığıyla ilgili kaygılarını gidermek için stres testi ve metabolik egzersiz tersleri yaptırdı. Binlerce dolarlık testlerden sonra sağlığının olması gerektiği gibi olduğunu düşündü.

Avukat olan Scott Killian, işi gereği yüksek stres ile karşı karşıya ve fiziksel sağlığını korumak için spora büyük önem veriyor. Kalp krizi geçirmek için hiçbir sebebi olmadığını dile getiren Scott Killian, tıbbi sorunlarının proaktif olarak farkında olmak için bazı adımlar arttı. Uykusunun takip etmek için bir Apple Watch satın aldı.

Apple Watch’unu bileğine takan Scott Killian, birkaç gece önce HeartWatch adlı üçüncü taraf uygulamanın kalp atış hızının ani de yüksek düzeyde yükseldiği yönünde uyarısı ile gece 1 civarında uyandığını söylüyor. Scott, kalp krizinin belirtilerinden olabilecek hafif hazımsızlık yaşadığını ancak genel olarak kendini iyi hissettiğini söylüyor.

Apple Watch, gece ortasında kalp atış hızını dakikada 121 gösterirken normal koşullarda ortalama ölçüm seviyesinin 49 olduğunu dile getiren Scott Killian, Apple Watch’unda bu seviyeleri ilk kez gördüğünü ve tedbir amaçlı olarak acil servise gitmeye karar verdiğini aktarıyor.

Acil serviste EKG cihazına bağlanan Scott’un kalp atış hızı normal gözüküyordu. Apple Watch ise cihazın aksine kalp atış hızının halen yüksek olduğunu gösteriyordu. Ardından hastane kan testi yaptı ve gerçekten de durumun EKG cihazında göründüğü gibi değil tam da Apple Watch’ta göründüğü gibi olduğu ortaya çıkıyor. Scott, kalp krizi geçiriyordu ve ileriki testlerde kalbe giden dört damarın tıkandığı tespit edildi.

İlk aşamada 10.000 dolarlık test sonuçlarına göre her şey normaldi ancak Apple Watch bir şeylerin yanlış gittiğini tespit etmiş ve gerçektende bu tespit gerçek çıkmıştı. Cerrahına durumu anlatan Scott’un aldığı cevap oldukça dikkat çekiciydi;

“Muhtemelen uykunda ölebilirdin.”

Gerçekten de Apple Watch tam zamanında uyarıda bulunarak bir insanın kalp krizi geçirmesinin önüne geçmiş ve hayatını kurtarmıştı. Üstelik bunun birkaç yüz dolara aldığı bir cihaz yapmıştı ve bu cihaz hastanenin sahip olduğu gelişmiş EKG cihazını, 10.000 doları bulan testleri alt etmişti.

İlk başlarda Apple Watch’u sağlık ve zindelik yerine verimlilik için satın aldığını söyleyen Scott, şimdilerde Apple Watch’una her baktığında ona hayatını borçlu olduğunu gördüğünü söylüyor. Genelde İsviçre saatlerini tercih ettiğini söyleyen Scott, özellikle 50’li yaşlarda olan her erkeğin Apple Watch’u kullanmasını öneriyor.

müşteri hizmetleri