İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Yapay Zeka İle Pil Ömrünü Uzatacak

Apple, batarya ömrünü yapay zeka ile uzatmak için çalışıyor. Tim Cook, bugün Asya kökenli Nikkei sitesine verdiği röportajda yapay zekayı cihazlarda batarya tasarrufu yapacak şekilde cihazlara entegre ettiklerini ve iOS cihazların batarya ömrünü uzatmaya çalıştıklarını söyledi.

teknik destek

Google, bu yılın başlarında yapay zeka ile pil ömrünü %40 arttırmayı başarmıştı. Apple ve diğer firmalar benzer şekilde denemeler yaparak batarya ömrünü optimize etmek ve güç tüketimini azaltmak için yapay zeka üzerinde çalışıyorlar. Bu teknoloji sadece akıllı telefonlarda değil diğer cihazlarda da çalışabilir.

Pil ömrü piyasadaki hemen her akıllı telefon için bir sorundur. Yeni iPhone’lar normal kullanımla bir günü çıkarsa bile zaman zaman 2-3 defa şarj etmek zorunda kalınıyor.

Her yıl yeni cihazlarda pil ömrünün arttırıldığı söylense de işletim sistemlerinin yeni versiyonları sebebiyle son kullanıcı bu artan pil ömrünü hiç bir zaman hissetmez. Akıllı telefon üreticileri her zaman daha ince bir cihaza daha çok özellik sığdırmanın peşinde oldukları için pil ömrü hep ikinci planda kalıyor.

Fakat Apple’ın yapay zeka ile bu soruna el atmak istemesi gerçekten Apple hayranlarını memnun edecek bir gelişme. Umarız pil ömrü arttırma iddiaları her zamanki gibi sözde kalmaz.

müşteri hizmetleri