İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Yapay Zeka Şirketi Emotient’i Satın Aldı

Apple şirket alımlarına hiç yabancı değil ve haberlere göre Cupertino merkezli şirket yine bir alım gerçekleştirdi.

CNBC’nin Twitter üzerinden yayınladığı bir rapora göre Apple Emotient adında bir şirketi satın aldı. Şirket yüz ifadeleri analizi yoluyla kişinin yüzündeki duyguları okuyan yapay zeka çalışmaları yapıyor.

Oldukça uzun bir süredir Emotient’in teknolojisi belirli reklamların gücünü ve kalitesini ölçümlendirme için reklamcılar tarafından kullanılıyordu. Emotient’in teknolojisi gözlemcilerin reklama gösterdikleri tepkileri takip ediyor ve olumlu veya olumsuz duygusal tepkilerini ölçüyor.

WSJ Apple’ın satın alımını onaylamak için bir Apple sözcüsü ile temas kurmuş ve şirket yıllardır yaptığı açıklamayı yinelemiş: “Apple, zaman zaman küçük teknoloji şirketlerini satın alır ve biz genellikle amacımızı ve planlarımızı sorgulamak istemiyoruz”

Apple Emotient’in teknolojisi bünyesine kazandırmak için ne kadar bir harcama yaptı bilinmiyor. Özellikle ne amaçla satın alım yapıldığı ve nerede kullanılacağı bilinmiyor. Uzmanlara göre Apple 3D teknolojisi ile bu teknolojiyi birleştirerek yüz ifadelerini yakalamak istiyor. Yani bu teknoloji yakın gelecekte başta iPhone olmak üzere herhangi bir Apple cihazı üzerinde görülebilir.