İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Yeni Nesil iPhone’lar için Gelişmiş Siri’yi Hazırlıyor!

Apple başta olmak üzere, Samsung, Huawei, LG ve Xiaomi’nin de aralarında bulunduğu dünyanın en çok akıllı telefon satan üreticilerinin, bu yıl veya sonraki yıllarda, piyasaya sunacakları akıllı telefonlarında yapay zeka özelliklerini iki katına çıkartmak için hazırlık yaptıkları iddia edildi.

Konuyla ilgili aynaklarına göre şirketler, yapay zeka yeteneklerini iyileştirerek, 2017’deki pazar paylarını artırmaya devam etmeyi umuyorlar.

Apple tarafında ise bunun anlamı, şirketin gelecek nesil iPhone’larında yer vereceği “gelişmiş Siri” üzerinde çalışma yapması olabilir. Gelişmiş Siri’nin, 2017 yılının iPhone modeli olması beklenen iPhone 8 veya bu daha sonraki yıllarda piyasaya sürülecek başka bir model için gelip gelmeyeceği şimdilik belirsiz.

Siri’nin tam olarak geliştirilmiş bir sürümünün neler yapabileceği belirtilmiyor ancak ses tanıma ve kullanıcı isteklerinin daha gelişmiş bir içeriğe dayalı olarak yerine getirilmesine yönelik genel bir geliştirme söz konusu olabilir.

Yayınlanan bu rapor özellikle, Amazon’un Alexa’sı ve Microsoft’un Cortana’sı gibi diğer dijital asistanlara karşı, Apple’ın tüketicilerin gözünde Siri’nin güvenilirliğini pekiştirmeye odaklı çalışmalar yapıyor.

Rekabet açısından, dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon üreticisi olan Huawei’nin, yapay zeka üzerine, Apple ve Samsung ile savaşa hazır olduğu belirtiliyor. Huawei geçtiğimiz günlerde ABD’de Mate 9’u, Amazon’un ses asistanı Alexa’dan önceden yapılandırılmış haliyle başlattı ve kullanıcıların akıllı telefonda gezinmesini kolaylaştırdı. Bu adım, şirketin yapay zeka alanında Apple ve Samsung ile mücadelesindeki ilk adımını temsil ediyor.

Google, geçtiğimiz yıl Google Assistant ile Google Pixel akıllı telefonunu tanıttı ve diğer akıllı telefon üreticilerininde bu dijital asistanını yavaş yavaş kullanmalarını teşvik etmeye başlamış durumda. YouTuber Marques Brownlee, Google Assistant’a karşı Siri’yi içeren bir karşılaştırma videosu ile gelmiş ve Siri’nin daha geniş altyapıya sahip olduğunu göstermişti. Buna karşın Google Assistant’ın daha eğlenceli bir yapay zeka yaklaşımına sahip olduğu görülmüştü.

Samsung’un, Galaxy S8’i 2017’nin İlkbaharında tanıtması ve piyasaya sürmesi bekleniyor. Şirketin yeni akıllı telefonunda Bixby adında bir AI (yapay zeka) yardımcısının “önemli bir özellik haline geleceği” yönünde söylentiler mevcut.

LG’nin, LG ürünlerinin her birinde kişisel asistanın yer alması için hem Google hem de Amazon ile görüşmeler yaptığı, bunun yanı sıra Alexa’nın LG ev aletlerine eklenmesi ve yaklaşmakta olan akıllı telefon olan LG G6’da yer alacağı söyleniyor.

Yapay zekaya dayalı kişisel asistanlar, son birkaç yıldır gittikçe popüler hale geldi ve Siri, son birkaç iOS güncellemesinde büyük ölçüde değişmeden kaldığından, sadece alanında rekabet edebilir olarak yerini korudu. Apple, Siri’yi kullanıcının evinde sürekli olarak kullanabilecekleri ve iPhone ile etkileşime girmeye gerek kalmadan müzik çalmak, haber başlıkları almak gibi özellikleri de içeren Echo benzeri bir hoparlör başlatmaya hazırlandığına dair söylentiler dolaşıyor.