Apple Yiğit Can Yılmaz’ı teşekkür listesine aldı

Apple Yiğit Can Yılmaz’ı teşekkür listesine aldı

Kahramanmaraş’ta yaşayan lise öğrencisi Yiğitcan Yılmaz daha önce Apple’ın bazı açıklarını bulmuştu. Uygulamalardaki açıkları tespit eden Yiğit Can Yılmaz bu başarısı ile Apple’ın Onur listesinde yer almıştı.  Ülkemiz adına son derece önemli bir başarı olan bu gelişmenin Ardından Yiğit Can Yılmaz şimdi de Apple‘ın teşekkür listesine girmeyi başardı.

teknik destek

Apple‘ın uygulaması olan Safari de bazı Açıklar tespit eden ve bu açıkları Apple’a bildiren Yiğitcan Yılmaz teşekkür listesine girerek büyük bir başarıya imza attı. Yılmaz bir açıklama yaptı ve bu açıklamada Apple’ın kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmaması için bu açığı bulduğunu ve yetkililere bildirdiğini söyledi. Kötü niyetli bir site sahibi yazmış olduğu bir kod ile sizi sanki Apple’ın kendi sitesindeymiş gibi gösterebiliyor.  Bu da pek çok insanın dolandırılması ve kişisel bilgilerine ulaşılması demek bu açığı tespit ederek çok hızlı bir şekilde yetkililere bildirdim ve onlar da bu sorunu çözdüler.  Açıklamasını yaptı.

Apple Yiğit Can Yılmaz’ı teşekkür listesine aldı

Süha Erler Anadolu Lisesi 11 sınıf öğrencisi olan Yiğit Can Yılmaz tespit etmiş olduğu güvenlik açığı ile pek çok kişinin kredi kartı çalınabilirdi.  Yiğit Can Yılmaz bu açığı nasıl bulduğunu ve hangi aşamalardan geçtiğini anlattı.

Yaklaşık 1,5 ay bu konu üzerinde çalıştım. Sayfa içerisinde veri girişi yapmayı başararak uygulamalı anlattım. Benim bu çalışmam üzerine Apple, yeni bir güvenlik politikası geliştirme kararı aldı. Safari altyapısı olan WebKit’in güvenliğinin geliştirilmesine yardımcı olduğum için beni teşekkür listesine eklemeye karar verdiler. Apple’ın ek teşekkür listesine giren ilk Türk unvanını kazandım. E-mail ile bildirdiler ve 14 Şubat’ta ismim listeye eklendi.

müşteri hizmetleri