Apple, Yıllar Sonra Pek Çok Uygulamasının İkonunu Değiştirdi!

iOS 11 iPad ve iPhone

Apple, iOS 11 beta 5 ile başlattığı uygulama ikonunlarındaki küçük değişiklik hareketini dün, geliştiriciler ve beta yazılım programı kullanıcıları için yayınladığı iOS 11 beta 6 ve iOS 11 public beta 5 ile sürdürdü.

teknik destek

Özellikle iOS 11 beta 6 ile App Store’un ikonunda yapılan büyük değişiklik dikkat çekti. Çünkü iOS uygulama mağazası yıllardır ufak tefek tasarımsal değişikliklerle hizmet veriyordu fakat ikonunu hep aynı kalıyordu. App Store’un klasikleşen mavi zemin üzerinde beyaz fırça, kalem ve cetveli artık yok. Fırça, cetvel ve kalem üçlüsünün yerini üç tane dondurma çubuğu almış durumda.

App Store Uygulama İkonu

iOS 11’in altıncı beta sürümünde yapılan diğer uygulama ikonu değişikliği Harita ve Saat uygulamasını kapsıyor. Harita uygulamasının yeni simgesi daha dikkat çekici ve Saat uygulamasının rakamları artık daha belirgin.

Saat Uygulaması İkonu Harita Uygulaması İkonu

Apple’ın ikonunu değiştirdiği uygulamaları bunlarla sınırlı değil. iOS 11 beta 5 ile Ayarlar ve Kamera uygulamasının simgelerine kısmi dokunuşlar yaptı ve uygulamalar yeni ikonları ile bir bakıma öne çıkartılmış oldular.

iOS 11 Beta 5 Yeni Simgeler

Cupertino devi böylece yerleşik beş uygulamasının simgesini yıllar sonra yenilemiş oldu ve bu yenileme hareketinin gelecek betalarda diğer uygulamalar için de devam etmesi öngörülüyor.

müşteri hizmetleri