İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Yine Davalık Oldu

Apple Meltdown ve Spectre açıklarından dolayı dava oldu.

Meltdown ve Spectre ile ilgili yaşanan yeni gelişme ile, bu iki güvenlik açığı sebebi ile Apple hakkında ilk dava açıldı.

teknik destek

Geçtiğimiz haftalardan bu yana teknoloji dünyasında Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları gündemde durmaya devam ediyor. Bu zamana kadar bu iki önemli güvenlik açıklarından faydalanıp zararlı eylemlerde bulunan birileri çıkmadı ancak kötü niyetli kişiler bu açıklardan faydalanarak firmalara önemli hasarlar verebilir. Sonuçların farkında olan firmalar bu güvenlik açıklarına karşı önlem alıp açıkları düzeltmeye başlamışlar. Intel, AMD ve ARM işlemcilerini etkileyen bu güvenlik açıkları hakkında önemli bir gelişme yaşandı. MacRumors’un haberine göre Apple bu güvenlik açıkları nedeni ile dava edildi.

Apple hakkında dava açan kişiler Anthony Bartling ve Jacqueline Olson. Apple’ın ARM tabanlı ürünlerini kullanan yani iPhone,iPod Touch ve iPad’e sahip kullanıcıların adına San Jose’de ki bölge mahkemesine başvuruda bulunuldu. Bartling ve Olson bu açıkların 2017 Haziran’dan beri Apple tarafından bilindiğini ve ayrıntıları ise kullanıcılara daha önce açıklayabileceğini iddia ediyor. Şikayet dosyasında “ARM Holdings PLC, geçtiğimiz haziran ayında ARM mimarisini kullanıp, kendi işlemci tasarımlarını yapan şirketleri güvenlik açıkları hakkında bilgi verdi. Bu şirketler arasında Apple da bulunuyor” şeklinde bir açıklama mevcut.

Hamodia’nın haberin göre de İsrail’de bir kaç müşteri ise Apple,Intel ve ARM’ı dava etmeye hazırlanıyor. Kişiler gerekli yerlere şikayet başvurularında bulunmuşlar.

müşteri hizmetleri