İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Yine Dünyanın En Değerli Markası Oldu: Son 6 Yılın Lideri

2010 yılından bu yana Forbes tarafından dünyanın en değerli markası seçilen Apple bu yılda dünyanın en değerli markası olarak seçilmiş durumda. Son dönemde gelir kayıpları yaşayan Apple’ın buna rağmen en değerli marka oluşu kimi kesim tarafından ilginç karşılanmış olsa da elbetteki Forbes bu listeyi üstün körü hazırlamıyor ve bazı kriterlere göre değerlendirme yapıyor.

teknik destek

Apple’ın şu anki marka değeri tam olarak 154.1 milyar dolar. Forbest dünyanın en değerli markalar listesini oluştururkende pek çok mali yönden değerlendirmeler yapıyor. Bu değerlendirme kriterleri arasında şirketin kazancı, fiyat-kazanç oranı ve faaliyet gösterdiği alanın önemine bakılıyor. Teknoloji söz konusu olduğunda da elbetteki markalar çok önemli. Apple müşterilerinin de daha fazla ödemeye bile razı oldukları bir ortam söz konusu. Hal böyle olunca markanın imrendirici direnci her ne kadar bir yavaşlık, bir düşüş söz konusu olsa da pek çok engelleri aşmada yardımcı oluyor.

Android’in Apple’a oranla daha fazla erişime sahip olduğu açık. Ancak buna rağmen Apple’ın servisleri ve cihazları ile büyüleyici bir seviyede olduğu, insanları kendi ekosisteminde tutmayı başaran bir şirket. Bu sebeple bile şirketin ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Apple’ın sadakata ve pazarlama stratejilerine yorum yapacak olursak inanıyorum ki bu yazı uzadıkça uzar. Son dönemde Çin’e peş peşe çıkartma yapan Apple’ın çok daha geniş kitlelere erişim sağladığı gerçeği şirketin halen büyük bir mücadele içerisinde olduğunu gösteriyor.

Forbes’in listesinde Google 82.6 milyar dolar marka değeri ile ikinci sırada yer alıyor ve 2015 yılındaki marka değerine oranla %25’lik bir artış söz konusu. Buna oranla Apple’ın marka değerinin geçen yıla oranla %6 oranında arttığınıda belirtelim. Listenin geri kalanında ise Microsoft üçüncü sırayı alırken, Facebook beşinci sırada yer aldı.

teknik destek