İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’a ABD Yüksek Mahkemesi’nden Soğuk Duş!

ABD Yüksek Mahkemesi Salı günü Apple ile Samsung arasında uzun süredir devam eden tasarım davasında Samsung lehine karar verdi ve Apple’a bir alt mahkeme tarafından lehinde verilen 399 milyon dolarlık tazminat kararını geri çevirdi. Dava devam eden davalar için şimdi alt mahkemeye geri dönecek.

ABD Yüksek Mahkemesi oybirliğiyle, Samsung’un Apple’a yaptığı hasarlarının toplamının cihaza değil, ön çerçevesi veya kasası gibi bireysel parçaların temelinden aldığına dair savıyla oybirliği ile öne geçti. Samsung’un daha önce, 2012 yılında Apple’a ödediği cezayı geri alabilmesi için bir şansı daha bulunuyor.

Dava Samsung’un iPhone’un patentli tasarımını ihlal ettiği gerekçesi ile Apple’ın gündemine sunulmuştu. Tasarım kuramını açacak olursal, iPhone’un yuvarlak kenarlı olan dikdörtgen ön yüzü ve siyah bir ekrandaki renkli simgelerin ızgarası dahil olmak üzere Apple tarafından pek çok kritere dayandırılıyor. Dava 2011 yılına dayanıyor. Apple, hak ihlalinden doları akıllı telefon satışlarından elde ettiği karın tamamının üzerinden 399 milyon dolar zarar ettiğini söylüyor.