İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’a Şok! Önümüzdeki Günlerde Apple için İşler Daha Çok Değişebilir

Apple belkide tarihinin en kötü yılını yaşıyor. 2016 yılına girdiğimiz günden beri cihaz satışları konusunda bir türlü belini doğrultamayan şirketi yılın geriye kalan günlerinde de pek iyi şeyler beklemiyor gibi gözüküyor.

Şirketin hedeflediği satış rakamları ile mevcut satış rakamları karşılaştırıldığında büyük fark görülüyor. Öyle ki şirketin cihaz satışlarında %20 oranında bir düşüş yaşadığı belirtiliyor. Apple’ın cihaz satışı konusundaki eksikliği üçüncü taraf mağazalarda da hissedilmeye başlanmış.

Apple’ın kendi mağaza satışları %1.1 oranında düşüş gösterirken, üçüncü taraf mağazalarda bu düşüş %0.7 oranında gerçekleşmiş durumda. Daha önemlisi ise, oranlara bakıldığı zaman Apple’ın ürün satışı konusunda koyduğu hedefinin oldukça aşağısına düşülmüş olması.

Apple’ın CEO’su Tim Cook bunu beklediklerini gerçekleştirilen son iki çeyrek mali görüşmelerde ısrarla belirtişti. Belki düşüşler tahminlerin biraz daha üstünde gerçekleşiyor ama şirket bunu düşürmek için büyük efor sarfediyor. Ancak bu düşüş devam ederse şirket için iyi sonuçlar ortaya çıkmayabilir.

Şimdiye kadar dünyanın en değerli markası oluşu ike ki halen dünyanın en değerli markası konumunda ama bu tip cihaz satışlarında yaşanan düşüşler yatırımcıları korkutabilir ve Apple’ın değerinde kayıplar yaşanabilir. Şirketin bunu en yakın ve en acil şekilde durdurmak için engelleyici hedefi ise iPhone 7 ve iPhone 7 Plus üzerine. Ancak şimdiye kadar yeni nesil iPhone’lar için ortaya çıkan sızıntılar kullanıcıları pek tatmin etmemiş durumda değil.

Hal böyle olunca iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta şirket umduğunu bulamayabilir. Ancak Apple’ın özellikle 5.5 inç iPhone 7 Plus’ı kendine münhasır özelliklerle öne çıkartarak şimdiye kadar 4.7 inç iPhone üzerinde ısrarcı olan kullanıcıları ağına çekmeye çalıştığını söylemek mümkün. Elbetteki 4.7 inç iPhone’a göre 5.5 inç iPhone Apple için daha kazançlı olacaktır. Bakalım şirket bu gidişatı nasıl değiştirecek adımlar atacak hep birlikte bekleyip göreceğiz.