Şimdi yükleniyor

Apple’da güvenlik açığına Siri neden oldu!

siri

Apple’da güvenlik açığına Siri neden oldu!

Son Güncelleme tarihi 7 Nisan 2018 by Harun Ünal

Sizlerinde bildiği gibi son zamanlarda en önemli gündemi meşgul eden konulardan biriside güvenlik sorunları. Bu bakımdan Apple bir güvenlik açığını evinde barındırıyor. Telefonunuzu kaybettiyseniz eğer, Siri tüm bilgilerini yabancılara söyleyebilir.

teknik destek

Apple, kalitesinden ziyade güvenlik unsurları ile birçok kişiye kendini sevdiriyor. Ancak durum öyle bir noktaya geldi ki, kullanıcılar kendilerini güvende hissetmemeye başladı. Geçtiğimiz gün bir kişi iPhone‘unu kaybetti. Ardından cihazı bulan kişi Siri’ye sahibinin tam adını ve adresini sorduğunda Siri tüm bilgileri yabancıya anlattı.

Kısa süre önce keşfedilen bu açık ile Siri özel bilgilerinizi herkese okuyor.

apple Apple'da güvenlik açığına Siri neden oldu!

@afronomics_ adlı Twitter kullanıcısı tuvalette kayıp bir iPhone gördü ve Siri’yi kullanarak cihazı sahibine iletebileceğini düşündü. Siri’ye ‘Benim adım ne?’ ve ‘En çok kimi arayayım?’ diye sorduğunda, Apple’ın dijital asistanı son çağrıların hepsini karşıdaki yabancıya gösterdi. Olay bununla sınırla kalsa iyi, iPhone şifre koruması olmasına rağmen @afronomics_, telefon sahibinin adını ve soyadını, nerede yaşadığını ve hatta arabasının park edildiği yerini bile Siri’ye sorarak buldu çünkü hepsi cihazın panelinde kayıtlıydı.

Bu açıklar iOS 11.3 güncellemesi ile düzelip düzelmediği belirsiz. Yinede bir kaç geçici adım ile bu durumu düzeltebilirsiniz.

Ayarlar->Bildirimler->İstediğiniz uygulamanın Kilit Ekranında Göster seçeneğini kaldırın.

Ayarlar->Siri ve Arama->Kilitlendiğinde Siri’ye İzin Ver seçeneğini de kaldırabilirsiniz.

Apple’ın böyle küçük bir hatayı gözünden kaçırmış olması üzücü…

teknik destek