İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’dan Ayrılıp Kendi Şirketini Kuran 6 Önemli İsim

Apple’dan Steve Jobs, Jony Ive ve Tim Cook gibi isimleri zaten oldukça iyi bir şekilde biliyoruz. Fakat onlar Apple ürünlerinin bugünkü haline gelmelerinin tek sorumlusu değiller. İsmi duyulmayan ya da duyulsa da pek hafızamızda yer bulmayan onlarca isim var. İşte bu isimler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan 6 isim var. Bu isimler Apple’dan ayrılıp büyük işlere imza attılar.

1. Android – Andy Rubin

Andy Rubin

Andy Rubin, 2005 yılında Google’a katılıp bir süre Android projesinin liderliğini yapmış bir isim. Google’a katılmadan önce ise Apple’da üretim mühendisi olarak çalışmış olan Rubin, şu an Essential Phone’da kendi işinin başında.

2. Nest – Tony Fadell

Tony Fadell

Bugün Apple’ın büyük çıkış yaşamayı başardığı iPod’un babası olarak bilinen Tony Fadell, Apple’dan 2008 yılında ayrılmış ve iki sene sonra Nest’i kurdu. Fadell, firmayı Ocak 2014’te 3.2 milyar dolara Google’a sattı.

3. EA – Trip Hawkins

Trip Hawkins

Apple’da strateji ve pazarlama direktörlüğü görevini bırakarak 1982 yılında Electronic Arts’ı kuran Trip Hawkins, bugün birçoğumuzun büyük zevkle oynadığı efsane oyunların geliştiricisi ve dağıtımcısıdır. EA, 2005 yılından bu yana alanında en büyük şirket ünvanına sahiptir ve toplam geliri 2,9 milyar dolardır.

4. Flipboard – Evan Doll

Evan Doll

2003-2009 yılları arasında Apple’da yazılım mühendisi olan Doll, Apple’dan ayrılarak sosyal ağları birleştiren Flipboard’un kurucu ortaklarından oldu.

5. LinkedIn – Reid Hoffman

Reid Hoffman

1994-1996 yılları arasında Apple’ın çevrimiçi hizmet sisteminde görev alan Hoffman, 2002 yılında LinkedIn’i kurdu. Büyük bir iş ve iş bulma ağı olan LinkedIn şu anda 400 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip.

6. Obi Worldphone – John Sculley

John Sculley

Eski Apple’ın CEO’su olan John Sculley, aynı zamanda Steve Jobs’u kovmasıyla da tanınıyor. Telefon firması olan Obi çok tanınmıyor olmasa da hatrı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip.