İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’dan Kritik Adım: OS X Artık MacOS Olarak İsimlendirilecek!

Apple’ın Mac’ler için kullandığı efsane işletim sistemi OS X için kritik bir adım atılıyor ve OS X isimlendirmesi MacOS olarak güncelleniyor. Karar henüz resmi olmasa da Apple’ın bu yönde planları olduğunu doğrulayan bazı somut veriler mevcut.

teknik destek

Son OS X güncellemesi olan OS X 10.11.4‘ün bazı düşük seviyeli dosyalarında MacOS isimlendirmesinin yer alması dikkat çekti. Bir arabirim dosyası olan “FUFlightViewController_macOS.nib” macOS olarak adlandırılmış bir şekilde OS X 10.11.4 içeriğinde yer alıyor.

mac-os-kaynak

Apple’ın diğer işletim sistemlerinde de benzer bir isimlendirmenin olduğunu belirtelim; iOS, tvOS ve watchOS gibi. Tüm bunlar göz önüne alındığında Apple’ın MacOS olarak bir isimlendirme kullanmasının mantıklı olacağı açık.

Dosya adını keşfeden geliştirici Guilherme Rambo’ya göre, bu kritik adım sadece OS X 10.11.4’te mevcut.

Apple böylece MacOS 11, iOS 10, watchOS 3 gibi mükemmel işletim sistemleri isimlendirmesi ile Haziran ayında gerçekleştireceği WWDC (Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı) 2016’da yeni güncellemelerini geliştiricilerin kullanımına sunacak. Bir sonraki OS X 11 veya yeni adı ile MacOS 11 için de büyük yenilikler kullanıma sunulacak. Özellikle Mac’lere Siri’nin geleceği beklentisi mevcut.

 

müşteri hizmetleri