Apple’dan LG’ye Milyar Dolarlık Yatırım!

iPhone 8 Görünüm

Apple 9 yılı aşkın süredir LCD ekran teknolojisini iPhone’larından kullanmasının ardından bu yılın ilerleyen aylarında OLED ekranlı ilk iPhone’unu sunmaya hazırlanıyor.

Daha önce yayınlanan raporlar, Apple’ın talep ettiği ekran panellerinin miktarını ve kalitesini güvenilir bir şekilde tedarik edebilecek tek şirketin Samsung olacağını ve ilk OLED ekranlı iPhone’un ekran panelinin Samsung’Un tek başına göğüsleyeceğini iddia ediyorlardı.

The Investor’a göre, Korea Economic Daily gazetesinin yayınladığı bir raporda Apple birkaç yıl içinde akıllı telefonları için LG’nin desteğini arkasına alacak ve bunun için LG’ye yaklaşık 3 trilyon won (yaklaşık 2.67 milyar dolar) yatırım yapabilir. Apple’ın planlanan OLED ekran üretim desteği için LG’ye yapacağı yatırımı ön ödeme yatırımı olarak yapacağı belirtiliyor. Yani Apple yatırımını peşin olarak verecek ve gelecekteki OLED ekran panellerinin üretimini bu yatırımına sayacak.

LG’nin 2019’dan itibaren gelecek nesil iPhone’lara aylık 45.000 ekran penli temin edeceği söyleniyor. Apple, daha düşük fiyat garantisi almak ve bir tedarikçiye güvenme riskini ortadan kaldırmak için tedarik zincirini çeşitlendirmeyi amaçlıyor. Bu nedenle Apple’ın LG’nin OLED ekran üretimini hızlandırmasına yardımcı olmada oldukça istekli olduğu görülüyor.

Apple’ın potansiyel yatırımıyla ilgili raporlar, şirketlerin yatırım planlarını geçici olarak kabul ettiği iddia edildikten sonra bu ayın başlarında ortaya çıkmaya başladılar ve şimdi bu anlaşmalardan birisinin yapıldığı ve neredeyse sonuçlandırıldığı anlaşılıyor.

The Investor’a göre LG, Apple’la olan anlaşmanın bir parçası olarak yalnızca iPhone siparişlerine özel bir üretim hattı inşa edecek. Apple’ın, bu yılın ilerleyen aylarında LCD ekranlı olarak sunacağı iPhone 7s ve 7s Plus’la birlikte OLED ekranlı iPhone 8 veya iPhone X olarak adlandırılacak olan premium bir iPhone modelini daha tanıtacak.