İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’dan Qualcomm’a 1 Milyar Dolarlık Dava!

Apple, rekabete aykırı patent lisanslamaları uygulamaları yapan Qualcomm’a ilişkin, FTC’nin (ABD Federal Ticaret Komisyonu) şikayete bulunmasının ardından Qualcomm’a, şirketin hiçbir katkıda bulunmadığı teknolojiler için adil olmayan telif hakkı talep ettiğini iddia ederek dava açtı.

teknik destek

Apple’ın çeşitli haber siteleriyle paylaştığı açıklamaya göre Qualcomm, dışlayıcı taktikler ve yüksek patent lisans ücretleri aracılığıyla piyasadaki hakimiyetini pekiştiriyor. Qualcomm şu anda temel hücresel veri standartlarına katkıda bulunduğu teknolojilere sahip. Bu da şirketin geçmişteki bu katkılarını günümüzde, “telif hakları” adı altında kullanabileceği anlamına geliyor. Ancak Apple’a göre Qualcomm bunu oldukça yüksek rakamlarda yapıyor ve şirketleri de buna mecbur kılıyor.

Apple yaptığı açıklamada, inovasyona derinden inandıklarını ve kullandıkları patentler için adil ve makul fiyatlar için ödemeler yapma konusunda istekli olduklarını belirtiyor. Ancak Qualcomm’un son derece hayal kırıklığına uğratan adımlar attığı ve telif hakları için tekliflerini oldukça üst seviyede tuttuğunu söylüyor.

Qualcomm, Apple’ın iPhone serisinde kullanılan LTE modemlerini tedarik eden konumunda ve 2016’ya kadar şirket Apple’ın tek tedarikçisi konumundaydı. Şu anda, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta, hem Qualcomm’un hem de Intel’in modemleri kullanılıyor.

Apple’ın, LTE çiplerini sadece iOS cihazlarında kullanması ve Qualcomm patentlerine erişim sağlaması için, her satılan iPhone’un ortalama satış fiyatının belirli bir yüzdesini şirkete ödüyor.

Apple, şimdiye kadar Qualcomm tarafından yapılan haksız ödemelere karşın şirketten tam 1 milyar dolarlık geri ödeme talep ediyor. Zaten FTC, Qualcomm’a akıllı telefon üreticilerinin patent portföyünü kötüye kullanarak, zahmetli ve rekabet edilebilir olmayan tedarik ve lisans koşullarını dayatıyor diyerek şikayetçi olmuştu. Apple’ın da bu davaya ortak olması söz konusu gibi duruyor.

Tüm bu iddialara karşın açıklama yapan Qualcomm ise, söylenenlerin endişe verici olduğunu ve mahkemede savunma yapacaklarını duyurdu.

teknik destek