İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’dan Xiaomi’ye Büyük Darbe!

Apple bugün, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin “Mi Pad” mobil tablet cihazını Avrupa’da ticari marka olarak kaydetmesini önleme hakkını kazandı. Reuters’ın haberine göre, Apple’ın bu hakkı kazanmasının nedeni olarak Xiaomi’nin tabletinin Apple’ın iPad’ine son derece benzer olması gerekçe olarak gösteriliyor. Kararda tabletin tasarımı değil adının benzerliği dikkate alındı.

Avrupa Birliği’nin ikinci en büyük mahkemesi olan Genel Mahkeme, Mi Pad’in ticari marka olarak kaydedilmesinin kamu yararına olmadığına karar verdi çünkü tüketiciler için tabletin iPad’e olan benzerliği yüzünden konu baya kafa karıştırıcı hale gelebilirdi.

Karar, Xiaomi’nin MiIP’ı ticari marka olarak kaydettirmek için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Bürosu’na (EUIPO) bir başvuru yapmasından üç yıl sonra geldi. EUIPO, Mi Pad’in iPad markasının bir varyasyonu olarak yanlış yorumlanabileceği gerekçelerine karşı Apple’ın bakış açısıyla ters düştü. Apple bunun üzerine konuyu mahkemeye taşmıştı.

Mahkeme, İngilizce konuşan tüketicilerin “mi” önekini “benim” olarak anlamaları muhtemel olduğunu ve bu nedenle Mi Pad ve iPad’in “i”yi aynı şekilde telaffuz ettiğini söyleyerek bu kararı vermiş oldu.

Xiaomi, AB’nin en üst mahkemesinde, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda verilen karara itirazda bulunabilir ancak Çinli mobil üreticisi tarafından bugünkü karar hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Xiaomi’nin Avrupa’ya açılmak için ilk atılımını geçtiğimiz ay akıllı telefonlarını İspanya’da satmaya başlayarak gerçekleştirmişti. Şirket, satışlarıyla Çin’in dördüncü en büyük mobil satıcısı haline gelmeyi başardı ve 1 milyar dolarlık yurtdışı genişlemesi kapsamında Endonezya, Vietnam, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ukrayna gibi onlarca diğer ülkede de faaliyetlerine başladı.