Apple’ın 1 Milyar iPhone Satışı Başarısını Yakaladığı Öngörülüyor

1-milyar-iphone-apple

Apple yarın 2016 mali yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını paylaşacak. Türkiye saati Salı günü 24:00’da başlayacak olan konferans görüşmesinde Apple CEO’su Tim Cook’un kritik açıklamalar yapması bekleniyor. Elbetteki açıklamaları sadece mali gelir yönünde olacaktır ama ileriye dönük açıklamalarda gelebilir.

teknik destek

Konferansta şirketin büyük bir başarısından söz etmesi de söz konusu olabilir. Başarı kilometre taşlarına eklenecek bir detay. 2007 yılından bu yana tam 1 milyar iPhone satışından bahsedilebilir. Evet şirketin 2016 mali yılı ikinci çeyreğinde dahil 2007 yılından bu yana toplam 987 milyon iPhone satışı gerçekleştirdiği tahmin ediliyor. 2016 mali yılı üçüncü çeyreğinde de 13 milyona yakın satış yaptığı tahmin edildiğinde ki buna Temmuz ayı içerisindeki satışlarıda dahil edilirse ortaya tam 1 milyar iPhone satışı ortaya çıkıyor ki bu gerçekten büyük bir başarı.

2007 yılından bu yana geçen 9 yılda 1 milyar adet iPhone satış başarısı şirketin değerini yükseltecek bir değer olarak başarı kilometre taşı olarak bir kenara yazılabilir.

1-milyar-iphone

Ayrıca uzmanlar şirketin son dönemlerde azalan iPhone satışları ile düşen gelirlerini 2017 yılında en az %5 oranında artacağını tahmin ediyorlar. Özellikle iPhone 7 satışlarının bu artışta büyük bir etmen olacağını belirtelim. Şirketin üçüncü çeyrekte 41 ile 43 milyar dolar arasında gelir elde ettiği tahmin edilirken önceki yıl aynı çeyrek gelirinin 49.6 milyar dolar olduğunu hatırlatalım. Bu da %18 oranına yakın bir düşüş anlamına geliyor.

Şirketin bu sonbaharda iPhone 7, Apple Watch 2 ve uzun zamandır beklenen yeni MacBook Pro’yu tanıtmasıyla satışlarını yükseltmesi ve bugün 98 dolar olan hisselerini 115 dolar seviyelerine kadar çıkartması bekleniyor. Kısacası rekorlarla dolu 2017 mali yılı birinci çeyrek sonuçları ile karşılaşılabilir.

müşteri hizmetleri