Apple’ın A9X İşlemcisi Intel’in Core M İşlemcisine Rekabetçi Performans Sağlıyor

Apple-A9X

iPad Pro‘da kullanılan A9X işlemcisinin detaylı donanım ve yazılım analizleri, A9X’in performansı ile Intel Core M işlemciye göre rekabetçi bir performans gösterdiği ortaya çıktı.

teknik destek <

Cihaz üzerinde yapılan detaylı donanım ve yazılım analizleri iPad Pro’nun derinlemesine incelemesini ortaya koymuş oldu. Test sonuçlarında dikkat çeken ilginç detay ise A9X işlemcinin Intel Core M işlemcilerin performansına rakip olması oldu. Testler Apple ve Intel’in son birkaç yıldır ortaya koydukları işlemciler üzerinde yapıldı ve şirketlerin işlemcileri üzerindeki ilerleyişi göz önüne serilmiş oldu. Intel’in yavaş bir hızda ilerleme kaydettiği, Apple’ın ise daha hızlı bir şekilde ilerlediği ortaya çıktı.

SPECint2006 benchmark test sonuçlarında iPad Pro hem Retina MacBook hem de Asus Asus Zenbook UX305CA’ya karşı farkını ortaya koymuş. iPad Pro’ya karşı yüksek donanımlı ASUS Transformer Book T300 Chi’de testlerde kullanılmış ve iPad Pro’yu arkasında bıraktığı görülmüş. Yine de iPad Pro ile Apple’In işlemci sektöründe hızlı bir yol katettiği ve yakın gelecekte Intel’in M işlemcilerini gerisinde bırakacağı belirtiliyor.

Eğer ki söylentiler doğru ise, Apple özel olarak tasarlanmış A serisi işlemciler ile Mac‘lerde Intel işlemcilerin yerini dolduracak. Bu işlemcilerin en yakında Mac lansmanında ortaya çıkacağı da gelen bilgiler arasında. Şirketin bu şekilde işlemci sektöründe de dışa bağımlılığı ortadan kaldıracağı vurgulanıyor. Özellikle Apple’ın kimi zaman Mac’ler için Intel işlemcilerde yaşadığı tedarik sorunları sebebi ile böyle bir yola girdiği de gelen bilgiler arasında.

Daha önce iMac ve Mac mini olmak üzere birçok bilgisayarında Apple ARM tabanlı donanım prototip denemesi yaptığı söylenmişti. Görünen o ki Apple’ın bu denemeleri artık sonuç vermeye başladı ve yakın gelecekte doğrudan uygulamalar başlayacak.

Apple’ın bu şekilde rekabetçi bir performans sunacağını, yakın gelecekte işlemci sektörünü de şekillendirmeye başlayacağını söyleyebiliriz.

müşteri hizmetleri