Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Camları için Carl Zeiss’le İşbirliği Yaptığı İddia Edildi!

apple-vr-sanal-gerceklik-gozluk

Apple ve Alman şirketi Carl Zeiss AG’nin, artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerine bir araya geldiğini iddia ediliyor…

teknik destek

İddialara göre, Zeiss’in istihdam ettiği bir şirket, geçen hafta Nevada Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2017) gerçekleşen görüşmede iki şirket arasındaki ortaklığı doğrulamış durumda.

Zeiss’in, artırılmış bir gerçeklik ürününü sergilemeden fuar etkinliğini sonlandırması dikkat çekti. Şirketin artırılmış gerçekliği bölümünde bir kabin bulunduğu fark edildikten sonra pek çok kişi Zeiss çalışanlarını sorguladı. Öyleki uzmanlar, Apple’ın Zeiss’i yaklaşmakta olan bir sürümü konusunda sessiz bırakmaya zorladığına inanıyorlar.

Bir Zeiss çalışanı, Apple ve Carl Zeiss AG’nin bu yıl açıklanacak hafif bir gerçeklik gözlüğü çifti üzerinde çalıştıkları yönündeki söylentilerini doğruladı.

Ortaya atılan bu iddiaların ne kadar güvenilir olduğu belirsizdir ancak daha önce de Apple’ın kablosuz olarak iPhone’a bağlanacak, görüntüleri ve diğer bilgileri kullanıcıya gösterecek bir akıllı gözlük üzerinde çalıştığını ileri sürülmüştü.

Apple’ın, araştırmaya yönelik prototipleme aşamasında olduğu anlaşılan projesiyle ilgili tedarikçilerle iletişime geçtiği söyleniyor. Akıllı gözlüklerin 2017’de serbest bırakılabileceğine inanılıyor olsa da, önceki bilgiler 2018 veya daha sonraki bir yılı işaret ediyor.

Apple, AR / VR araştırmasına ayrılmış ve teknolojilerin gelecekteki ürünlere nasıl eklenebileceğini araştıran tam bir ekibe sahip. Geçtiğimiz yıllarda birçok kez Tim Cook, Apple’ın artırılmış gerçekliğe derin bir ilgi duyduğunu gösterdi. Tim Cook Temmuz ayında, “AR gerçekten harika olabilir, uzunca bir süre AR üzerinde yüksek ilgi halindeyiz” dedi.

teknik destek