İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Hakkında Tüm Bildiklerimiz

Apple’ın akıllı bir gözlük üzerinde çalıştığı yönünde çok sayıda söylenti var ve söylentiler Apple’ın yeni bir giyilebilir cihaz ki muhtemelen artırılmış gerçeklik ve/veya sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışmalar yaptığını gösteriyor.

teknik destek

Gözlüğün işlevselliğiyle ilgili olarak ise, Apple’ın gözlükte yer vereceği dijital camın, kullanıcıların hızlı videoları çekmesini sağlayan Snapchat’ın gözlüklerine oldukça benzer şekilde çalışacağı yönünde. Ayrıca Snapchat’ın gözlüğünde yer alan 115 derecelik objektif bir lens ile insan gözü taklit ediliyor.

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik (AR) Gözlüğü

Apple’ın, Alman optik şirketi Carl Zeiss ile dijital bir gözlük üzerinde çalıştığı daha önce bildirilmişti.

Ünlü bir blog yazarı olan Robert Scoble’e göre Apple, Alman optik şirketi Carl Zeiss ile artırılmış gerçeklik gözlüğü camı üzerinde çalışıyor. Robert’ın açıklaması:

“Apple ve Zeiss, artırılmış gerçeklik camları üzerinde birlikte çalışıyorlar. Bir Zeiss çalışanı, Apple ve Carl Zeiss’in artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştıklarına dair söylentileri doğruladı.”

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Çalışacak?

Artırılmış gerçeklik gözlüğü, iPhone’a kablosuz olarak bağlanabilecek. Kullanıcıların görüş alanınaki görüntüleri iPhone’dan alınan ve gözlük üzerindeki bilgilerle birlikte kullanıcının gözünün önünde gösterecek.

Gözlükle ilgili Bloomberg’in yaptığı bir haberde ise, cihazın hala araştırma aşamasında olduğu, kablosuz olarak iPhone’lara bağlanacağı, görüntüleri ve diğer bilgileri kullanıcıların görüş alanına getireceği belirtiliyor.

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Ne Zaman Tanıtılacak?

En son yayınlanan ve güvenilir bir kaynaktan gelen raporda, Apple’ın bu yıl sanal gerçeklik gözlüğünü duyuracağı belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak konuşan blogger Robert Scoble, şirketin gözlüğünü muhtemelen gelecek yıl piyasaya sunacağını ama bunun bu yılda gerçekleşebileceğini belirtiyor.

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünün Fiyatı

Şu anda, Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğünün fiyatının ne olabileceği konusunda net bir bilgi yok.

Bizim tahminimiz cihazın, 150 dolar ile 200 dolar arasında bir fiyatla geleceği yönünde. Ancak ilk jenerasyon cihazların fiyatı, öncelikli AR-Ge yatırımları yüzünden genelde yüksek olabiliyor. Bu yüzden beklentimizin üstünde bir fiyatlandırmanın söz konusu olabileceğini söyleyelim.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, AR Yerine VR’dan Yana Konuştu

Çok uzun zaman önce, Apple’ın CEO’su Tim Cook, AR yerine VR’dan yana olduğunu gösteren bir açıklamada bulundu. Cook, AR’nin kullanıcıların gerçek dünyayla etkileşime girmesine izin verdiği ama VR’ın insanı kuşattığını ve harika bir tecrübe sunduğunu söyledi.

Cook açıklamasında, Apple’ın VR ile ilgili olarak, eğitim ve oyun üstüne çalışmalar yaptığını da doğrulamıştı.

Son olarak, AR’nin artırılmış gerçekliği, VR’nin ise sanal gerçekliği temsil ettiğini belirtelim.

müşteri hizmetleri