Apple’ın Birbirinden İlginç 5 Başarısız Ürünü

apple-basarisiz-urunleri

Apple neredeyse ürettiği bütün ürünleriyle başarıya ulaşmış bir firma ancak kimi zaman işler beklenildiği gibi gitmiyor. Bu yönü ile sektörüne yön veren, dünyanın en değerli markası Apple’ın da başarısızlıkları yok değil.

teknik destek <

Bugün sizlerle şirketin birbirinden ilginç beş başarısız ürününü paylaşacağız. Bakalım neler varmış…

1) Apple QuickTake

apple-quicktake

Apple’ın pek bilinmeyen bir ürünü, QuickTake kamera. Bir fotoğraf makinesi ama ünlü bir yönü yok. Çünkü sadece başarısızlıktan ibaret. 1994 ve 1997 yılları arasında üretilen ve üç model olarak (100, 150 ve 200) piyasaya sürüldü. Kamera lensi FujiFilm ile ortak olarak üretildi. VGA bir çözünürlüğe ki 0.3 megapiksel gibi bir çözünürlüğe sahipti.

QuickTake kamera ilgi görmedi ve sadece ismi ile Apple’ın tozlu tarih sayfalarında yerini aldı.

2) Motorola Rocker

motorola-rocker-apple

iPhone Apple’ın ilk cep telefonu değil! Evet yanlış duymadınız. Apple Motorola ile ortaklaşa bir çalışma yaparak Rocker isimli bir telefonu çıkarttılar ve iPod’u bu telefona entegre ettiler.

Ama tümüyle bir başarısızlık hikayesi söz konusu. Öyle ki telefonun lansmanında Steve Jobs’ın elinde donduğu görülmüştü. Sadece bir yıl piyasada durabildi ve ardından piyasadan çekildi.

3) Apple Pippin

İsim ne kadar güzel değil mi? Apple’ın ilk ve tek oyun konsolu. Şirket 100.000 üretim yaptırdı ama sadece 40.000 gibi bir satış başarısı elde edebilindi. Bakarsınız gelecekte Apple tıpkı Apple TV ile gerçekleştirdiği başarısını tekrardan oyun konsolları üzerinde dener.

4) Macintosh Portable

Macintosh Portable

Apple Macintosh’ları ile her zaman başarılı olmuştur ama laptop olarak, taşınabilir bir formatta sunuldu. Ancak işler o dönem Macintosh Portable ile istenildiği gibi gitmedi. Cihazın geç açılması, istenilen pil performansını sunaması gibi sebeplerle başarısız oldu.

Hatta 2006 yılında PC World dergisi tarafından bugüne kadar üretilmiş en kötü 17. cihaz olarak seçildi.

5) Apple Ping

Apple Ping

Spotify’ın sahip olduğu özelliklerin temeli aslında Apple Ping ile atılmıştır. Steve Jobs tarafından tanıtılan bu servis bir bakıma sosyal ağ olarak lanse etmekti. Böylece tarzınıza göre müzik dinlemeniz mümkün hale gelecek, sanatçıları takip edebilecek ve arkadaşlarınızın müzik dinleme listelerini görüntüleyebilecektiniz.. İlk aşamada iPod ve iTunes başarısından etkilenen büyük firmalar Ping’e ilgi gösterildi ama ne yazık ki beklenen başarı yakalanmadı. Apple Ping sadece 2 yıl dayanabildi ve ardından piyasadan çekildi.

müşteri hizmetleri