Apple’ın Bulut Depolama Servisi iCloud’a Erişim Engeli Gelebilir!

icloud-bulut-servisi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından dün başlatılan erişim engeli olayına iki önemli site daha katıldı. Google Drive, Dropbox ve OneDrive gibi dünyanın en büyük bulut servislerinin ardından şimdi de geliştirici platformu Github ve çevrimiçi kütüphane Archive.org’ada erişim engel geldi.

teknik destek

Uzmanlar sırada Yandex Disk ve iCloud’un olduğunu söylüyorlar. Olayın arkasında ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın hacklenen mail hesabının yattığı söyleniyor. Mail hesabının içeriklerinin bulut servislerine yüklenmesi ile birlikte BTK tarafından düğmeye basıldı ve geçici engellemeler peş peşe geldi.

Google Drive, Dropbox ve OneDrive’ın bu zararlı içerikleri kaldırması ile birlikte erişimin yeniden açılacağı kesin. Ancak bir dayatma yapılırsa uzunca bir süre bu servislere erişimin olmayacağının da garantisini vermek mümkün. Olayı her kesime ulaştırmak isteyen hackerlar bir anda Yandex Disk ve iCloud’a yönlenebilirler. Bu aşamada Yandex Disk hackerlar için daha ilgi çekici duruyor diyebiliriz. Çünkü herkese açık olarak dosya paylaşımı yapılabiliyor.

Eğer rota iCloud’a da çevrilirse BTK’nın iCloud’un Türkiye’de fişini çekmesi de kaçınılmaz. Ancak iCloud’un sadece iç yazışmalar için kullanılabileceği gerçeği de göz önüne alındığında BTK’nın Apple’ın servisine pek de yanaşacağını düşünmüyoruz. Ki Apple Türkiye ekibinin Türkiye Cumhuriyeti’ni dikkate alacağı ve böyle bir durumda müşterilerinin herhangi bir aksaklık yaşamaması için işbirliği yapacağı gerçeğinin de altını rahatlıkla çizebiliriz.

müşteri hizmetleri