İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Dünyanın En Değerli CEO’ları Sıralamasında!

Bugün Bloomberg tarafından hazırlanan yeni bir sıralamada, şirketlerin CEO’ları yıllık maaşları, her şirketteki performanslarıyla ne kadar iyi uyum sağladıklarına göre “Dünyanın En İyi Değerli CEO’ları” listesinde yer aldılar. Listede Apple, Alphabet, Verizon ve China Mobile da dahil olmak üzere toplam da 100 şirketin CEO’su yer alıyor.

teknik destek

Listeye göre Apple’ın, üç yıllık ortalama kârı 22.6 milyon dolar olması ile Tim Cook’un yaklaşık 10.3 milyon olan iyileştirme oranı baz alındığında Cook listede 11. sırada yer alıyor. Cook’un 2 milyon dolar maaşı, 8 milyon dolarlık özsermaye dışı teşvik planı ve 281.327 dolarlık “diğer” tazminatı mevcut. Temel maaşının bir parçası olmasa da Cook, 24 Ağustos 2011’de beşinci yıldönümüne CEO olarak ulaştığında 130 milyon dolardan fazla 1.2 milyonun üzerinde Apple hissesini netleştirdi.

Cook’un diğer CEO’lara kıyasla daha düşük tazminat, Apple’daki performansıyla birlikte Bloomberg grafiklerinin üstünde yerini aldığını belirtelim. Pozisyonlar arasında piyasa değeri 1 milyar dolar veya daha fazla olan şirketler de yer alıyorlar ve her CEO’nun dikkate alınması gereken üç veya daha fazla mali yıla hizmet etmesi gerekiyor.

İcracı üst yöneticileri maaşlarına değer mi? Apple CEO’su Tim Cook’un 10 milyon dolarlık tazminatı övgü değil ancak şirketin son üç yıldaki devasa ortalamadaki ekonomik kârı ile bunu karşılaştırdığınızda bu bir üstünlük. Diğer şirketlerin CEO’larına çok daha fazla ödeme yapılıyor ancak bunun için çok daha az şey alınıyor gibi görünüyor. Bloomberg, dünyanın önde gelen bazı şirketlerinde çalışan 100 CEO’nun performans oranına baktı ve hangi şirketlerin CEO’larından en iyi değeri aldığını gördü.

Bir numarada ise nokta Fossil Group’un CEO’su Kosta Kartsotis’e ait ve şirketin ortalama üç yıllık ekonomik kârı 147 milyon dolar ile birlikte tamamen tazminat ödememe üzerine. Alphabet’in CEO’su Larry Page ise üçüncü sırada yer alırken Verizon Communication’ın CEO’su Lowell McAdam 14’üncü ve AT & T’nin CEO’su Randall Stephenson 65’te yer alıyor.

teknik destek