Apple’ın CEO’su Tim Cook, Trump’ın Müslüman Göçmen Yasağına Karşı Çıktı!

abd-baskani-donald-trump

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı Donald Trump’ın onayladığı göçmenlik yönetmeliğine karşı çalışanlara bir e-posta gönderdi. Cook, e-postada Trump’ın onayladığı yönetmenliği “desteklediğimiz bir politika değil” diyerek reddetti.

teknik destek <

Cook, Apple’ın İnsan Kaynakları, Hukuk ve Güvenlik ekiplerinin, bu yönetmenlikten etkilenen tüm Apple çalışanlarıyla temas kurduğunu ve Apple’ın Beyaz Saray’a şirket üzerindeki olumsuz etkisini açıklamak için ulaştığını söylüyor. Cook’un tam e-posta metni şu şekilde (özel olarak Türkçe’ye çevrilmiştir):

Takım,

Bu hafta Washington’daki yetkililerle yaptığım görüşmelerde, hem Apple’ın hem de ulusumuzun geleceği için göçün önemine inandığımı açıkça belirttim. Elbette, gelişmemiz ve katettiğimiz yolu yenilememiz gibi önemli şeyler göç olmadan varolmazdı.

Dün yayınlanan yürütme hakkında, Müslüman çoğunluğa sahip yedi ülkeden gelen göçün kısıtlanmasında derin endişe duyanların söylediklerini duydum. Endişelerini paylaşıyorum. Bu desteklediğimiz bir politika değil.

Apple’da dün göçmenlik emrinden doğrudan etkilenen çalışanlar var. İK, Hukuk ve Güvenlik ekiplerimiz onlarla temasa geçtiler ve Apple bu çalışanlarını desteklemek için elinden gelen her şeyi yapacak. Göçmenlik politikaları hakkında soruları veya endişeleri olan herkes için AppleWeb hakkında kaynaklar sunuyoruz. Ve iş arkadaşlarımız ve şirketimiz üzerindeki olumsuz etkiyi açıklamak için Beyaz Saray’a ulaştık.

Birçok kez söylediğim gibi, çeşitlilik takımımızı güçlendiriyor. Ve Apple’daki insanlar hakkında bildiğim bir şey varsa, bu, empatinin derinliği ve birbirimize olan desteğimizdir. Apple’daki herkesin hoş geldiğini, saygın ve değerli olduğunu hissettirmek için hepinize güvenebileceğimi biliyorum.

Apple açıktır. Nereden geldikleri, konuştukları, sevdiği ve ibadet ettikleri ne olursa olsun herkese açıktır. Çalışanlarımız dünyanın en iyi yeteneklerini temsil ediyor ve ekibimiz dünyanın dört bir yanından oluşuyor.

Martin Luther King’in ifadesiyle, “Hepimiz farklı gemilere çıkabiliriz, ancak biz şimdi aynı gemideyiz.”

Tim

Cook’un e-postası, Trump tarafından Cuma günü imzalanan ve tüm mültecilerin ABD’ye toplam 120 gün süreyle girişini askıya alan, belirsiz bir süre ile Suriyeli mültecilerin girişini yasaklayarak yedi ülkenin vatandaşlarını engellemesine (Irak, İran , Somali, Sudan, Libya, Suriye ve Yemen) dayanıyor. Emir, ülkenin dört bir yanındaki havaalanlarında göç eden kişileri etkiledi ve etkilenen çalışanlara sahip olan teknoloji şirketleri arasında panik ve öfkeye yol açtı.

Tim Cook, Washington’da bir hafta geçirdikten sonra, Utah senatörü Orrin Hatch ile ekonomi ve teknoloji endüstrisini görüşmek üzere bir araya geldi. Ivanka Trump ve Jared Kushner ile akşam yemeği yedi. Cook, gezisi sırasında Aralık ayında tekrar Başkan Trump ile özel olarak görüşmemesine karşın, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, Microsoft’un CEO’su Satya Nadella ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk gibi birkaç teknoloji lideri Ticaretle birlikte çeşitli konuları görüşmek üzere Trump ile görüştü.

Cook, Trump’ın ABD’li şirketlerin üretim için yurtdışında değil ABD’de kalmalarını zorlayacağını öne sürmesinden sonra, son bir kaç ay içinde Trump ile birçok kez görüşme yaptı.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.