İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan AB’ye Sert Sözler!

Apple’a 14.5 milyar dolar gibi ciddi bir rakamda vergi cezası çıkartan AB ile Apple’ın arasındaki ipler gerilmeye başlıyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook’a göre yaşanılan bu olay tümüyle siyasi bir saçmalık.

Avrupa’nın içinde olduğu durumu ülke olarak hepimiz yakınen biliyoruz. Pili biten Avrupa artık dünya devlerine saldırarak elde ettiği cezalarlar, tazminatlarla adeta çarkını döndürme derdine düşmüş durumda. Şimdiki hedeflerinde ise Apple var. Elbetteki Apple kolay bir lokma değil.

Tim Cook, Apple’ın İrlanda’da sadece 2014 yılında 400 milyon dolar gibi bir vergi ödediğinden ve AB’nin yaptığı bu olayın sadece siyasi bir saçmalık olmasından söz ediyor. İrlanda’da genişletmeye giden, yeni tesisler kurma aşamasında olan şirketin içine düştüğü bu durum işleri zora sokacak gibi.

Apple’a karşı böyle bir adım atan AB’nin hemen ardından Başbakan yardımcısı mehmet Şimşek bir tweet atmış ve Apple’ı Türkiye’ye davet etmişti. AB bürokrasisi ile uğraşmamalarını, Türkiye’de özel vergi kolaylıkları ile yollarına devam edebileceklerini eklemişti.

İLGİLİ HABER: Apple Türkiye Operasyonu Ülkemize Taşınabilir!

O zaman bunun pek de gerçekleşmesinin ihtimaller dahilinde olmadığını söylemiştik ancak Tim Cook’un böylesi bir tepki vermesi ile gerçekleşmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu artık söylemek mümkün.

Bakalım gelecekte Apple yetkilileri ve Türk yetkililer arasında bir görüşme gerçekleşecek mi…

Bir yorum

  1. Ali Tunahan Ali Tunahan 2 Eylül 2016

    AB’den başka ne beklenebilirdi ki zaten

Yorumlar kapatıldı.